Ülkemizde ortalama 8 milyon okuyan üniversite ve lise öğrencisi bulunuyor. Bu öğrencilerin büyük bir kısmını ise Üniversite oluşturmakta. Ekonomik olarak böyle bir zamanda okumak bile ailelerin belini bükebiliyor.

Peki üniversiteye giden bir evladınız varsa sizce aylık ortalama gideri ne kadar olabilir? Gelin bu soruyu 2023 yılı için hesap edelim.

Etrafınızda "Okumak o kadar da masraflı değil" diyen dayılar, amcalar varsa onlara pek kulak asmasanız iyi edersiniz zira okumak eskiden olduğu gibi artık ucuz değil pahalı bir duruma gelmiş durumda. 2023 yılına her zaman olduğu gibi yine beklenen zamlarla girdik.

Ortalama bir öğrencinin aylık giderini gelin kısaca hesap edelim;

Öğrencileri en çok zorlayan kalemden başlarsak bunun başında yurt kiraları geliyor. Eğer KYK yurtlarında kalan bir öğrenci iseniz kiranız oda tipine göre değişiyor. Ancak biz en düşük odayı baz aldık.

Ortalama yurt kirası (KYK)= 440₺

Öğrenciler ders aralarında genellikle kantine gidip en azından bir çay alıp içmek isteyebilirler. Ancak eliniz bol biri iseniz bu gideriz o derece artacaktır. Bu gideri de en düşük fiyatı baz alıp hesaplayalım.

Ortalama kantin gideriniz= 50₺

Geldik geriye kalan gider kalemlerine. Yazıyı daha fazla uzatmamak adına burada kalan hesaplamaları yapalım.

Ortalama Kitap, Fotokopi ve kalem vs gideri= 300₺

Ortalama ulaşım ücreti günlük = 20₺

Ortalama aylık KYK yemek ücreti= 1800₺

Arada sırada dışarda birşeyler yemek-içmek isterseniz= 70₺

Tüm hesaplamaları ortalama baz aldığımızda aylık toplam en kötü ihtimalle 2680₺ gibi bir masrafınız olacak ve bu öğrenciler için çok ciddi bir rakam. Öğrenci iseniz sizlerin aylık gideri ne kadar? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın...