Çiftçilerin ve Yatırımcıların Yoğun İlgiyle Takip Ettiği Tarım ve orman Bakanlığı’nın %50 Hibe Desteği Başvuruları 29.11.2022 tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Tebliği ile 9 Aralık 2022 Tarihinde başlamış olup;  Bakanlık yatırımcılara ve çiftçilere 3 Farklı kategoride başvuru yapma imkanı tanımıştır.

A İş Planı Kapsamında Bitkisel ve Hayvansal Ürünlerin İşlenmesi, Paketlenmesi ve Depolanması Yönelik 5.000 ile 500.000 TL arası Tarımsal üretime yönelik Makine Ekipmanların Alınmasına dair Başvurular ve

B İş Planı Kapsamında Aile İşletmeciliği Faaliyetlerinin Geliştirilmesine Yönelik Altyapı Sistemleri Yatırımları’na dair 50.000 ile 1.000.000 TL arası başvurular,  20 Ocak 2023 tarihi saat 23.59’a kadar kabul edilecektir.

Ekonomik Yatırımlar Kapsamında ise; Proje Bütçeleri

Yeni Tesis Başvuruları 250.000 TL ile 7.000.000 TL

Tamamlama Niteliğindeki Başvurular 250.000 TL ile 5.000.000 TL

Kapasite Artımı, Teknoloji Yenileme ve Modernizasyon Başvuruları 250.000 TL ile 4.000.000 TL

arası olup başvurular 10 Şubat 2023 tarihi saat 23.59’a kadar kabul edilecektir.

Tarım ve Orman Bakanlığının 81 ilde yürütmekte olduğu “Yarısı Sizden, Yarısı Bizden Tamamı Sizin” Sloganı ile yatırımlara destek olduğu proje başvuruları ile piyasayı canlandırmak, üretim ve ihracat kapasitesini artırmak, artan enflasyonu dengelemek ve bölgesel kalkınmayı desteklemek adına her geçen gün istihdamın da artmasına önemli derecede imkân sağlayacaktır. Yıllardır verilen bu desteklerle her yıl binlerce kişinin istihdam edildiği ve tonlarca ürünün ihraç edildiği düşünülecek olunursa kırsal kalınmanın desteklenmesi ve hibe projelerinin devamlılık göstermesi üreticiler açısından her geçen gün daha da önem taşımaktadır.

 

Tarım Makinalarına Verilen Destek Büyük İlgi Gördü

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Tarladan Sofraya destek politikasıyla geçtiğimiz sene açılan ve çiftçilerimiz tarafından oldukça rağbet gören tarım ve hayvancılık makinaları proje başvuruları birincil üreticiyi ve üretimi artırmak adına çiftçilerimizin ihtiyaç duydukları makine ve ekipmanları  %50 hibe desteğiyle alabilmeleri açısından büyük fırsat sağladı.

Başvuru koşullarının ve evrak yükünün oldukça kolaylaştırıldığı tarım ve hayvancılık makinaları alımlarının desteklemeleri için başvuru evraklarını bir gün içerisinde kolaylıkla toparlayarak başvuru yapabilmek mümkün.

Yatırımcıların bu desteklemelerden faydalanabilmeleri adına son başvuru tarihi olan 20 Ocak 2023 tarihini kaçırmamaları ve başvurularını son güne bırakmamaları önem taşımaktadır.

Bitkisel, tarımsal ya da hayvansal ürünlerin üretildiği, işlendiği, depolandığı ya da paketlendiği İşletme, Fabrika ve benzeri üretim tesisi kurmak isteyen yatırımcılar ise son başvuru tarihi olarak yayımlanan 10 Şubat 2023 tarihini dikkatle ve titizlikle takip etmeleri ve dosyalarını eksiksiz olarak hazırlamaları gerekmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “SEN YETER Kİ ÜRET” sloganıyla desteklediği %50 hibe başvurularının şimdiden tüm yatırımcılarımıza ve üreticilerimize hayırlı uğurlu olmasını diler…

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı olan 2023 yılının vatanımıza ve milletimize barış, huzur ve refah getirmesi dilerim…