Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, müjdeyi verdi. Kadınların çalışma hayatına katılmaları için 1 milyar lira destek verileceğini duyurdu.

KADINLARIN İŞ YAŞAMINA KATILIMI SAĞLANACAK

Bakan Işıkhan, kadınların iş yaşamına katılmaları ve sürekliliğin sağlanması için hayata geçirilen “İş Pozitif” programının tanıtım etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Kadınlarımıza sunulmak üzere 1 milyar lira destek ile projemize ilk adımı atıyoruz” dedi.

Bakan Işıkhan, 2023 yılında 464 bini aşkın kadının işe yerleşmesini sağladıklarını belirterek, "Sağlıktan eğitime, sanattan spora, bürokrasiden siyasete her zaman yanlarında olduğumuz gibi çalışmak, üretmek ülkemize ve milletimize değer katmak isteyen bütün kadınlarımızı destekliyoruz. Bu noktada özellikle kamu istihdam kurumumuz İŞKUR vasıtasıyla yürüttüğümüz proje ve aktif iş gücü programlarımızla ve özel politikalarımızla kadınlarımızın istihdam edilebilmelerini sağlıyoruz. İŞKUR aracılığıyla sadece 2023 yılı içerisinde 464 bini aşkın kadının işe yerleşmesini sağlamış durumdayız. Eğitim, özellikle nitelikli iş gücünü arttırma noktasında çalışma hayatı politikalarımızın merkezinde yer alan en önemli konulardan bir için. Bir erkeği eğiten bir kişi yetiştirmiş olur. Yine 2023 yılı boyunca 877 bine yakın kadına danışmanlık hizmeti vermiş durumdayız. Sadece danışmanlık hizmeti alan kadınlarımızın sayısına baktığımızda bile kadınlarımızın çalışma isteği ve azmini görebiliyoruz. Kadınlarımızın bilgi, beceri ve donanımlarının artmasıyla toplumsal gelişimimize kazandırılacak muazzam zenginliği öngörmek hiç de zor değildir." dedi. 

10 BAKANLIK İSTİHDAM VE DESTEK İÇİN KOLLARI SIVADI 

Bakan Işıkhan, 10 bakanlığın işbirliğiyle kadınların iş hayatında aktif rol oynaması için hayata geçirilen “İş Pozitif” programının amaçlarından bahsetti.

Mercedes, 250 bin aracını geri çağıracak! İşte o modeller... Mercedes, 250 bin aracını geri çağıracak! İşte o modeller...

Işıkhan, Bakanlık olarak ’İş pozitif’ projesi kapsamında kadınlar için 1 milyar lira destek ile ilk adımı attıklarını dikkat çekerek “Tabii bu rakam Bakanlığımızın önümüzdeki süreçte başlatacağı programlar ve diğer bakanlıklarımızla imzalayacağımız protokoller neticesinde ciddi bütçe ve desteklerle daha da büyüyecek ve kadınlarımızın istihdamına çok önemli katkılar sunacaktır” dedi. Işıkhan, kadın istihdamını arttıracak “İş Pozitif” programıyla beraber cumhuriyetin ikinci yüzyılını kadınlarla beraber inşa edileceğinin altını çizdi.