Apple, en son iPhone serisini ve mobil platformlarını bu ayın başlarında piyasaya sürdü ve birkaç can sıkıcı hata, kullanıcıların hızla dikkatini çekti.

Müjde! Motorin fiyatlarına indirim geliyor! Müjde! Motorin fiyatlarına indirim geliyor!
İyi haber şu ki, teknoloji devi sorunları gidermek için hızla yamalar hazırladı ve şimdi bunları iOS 16.0.2 güncellemesinin bir parçası olarak yayınladı. Güncellemenin çözdüğü sorunlardan biri, iPhone 14 Pro'nun Instagram, TikTok ve Snapchat gibi kamerasını kullanan üçüncü taraf uygulamalarla uyumluluk sorunları.

Kullanıcılar, bu uygulamaları çalıştırdıklarında ve cihazın arka kamerasını kullandıklarında, ekranda kamera görüntüsünün titrediğini ve telefonun gıcırdama ve tıkırtı sesleri çıkardığını tespit etti. Yama notlarında Apple, güncellemenin "kamera'nın titreyebileceği ve iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max'te bazı üçüncü taraf uygulamalarla çekim yaparken bulanık fotoğraflara neden olabileceği" sorununu çözdüğünü söyledi.

Şirket bunun nedenini açıklamadı, ancak uygulamaların, cihazın optik görüntü sabitleme sistemiyle iyi uyum sağlamaması ve tıkırtı seslerine neden olması mümkün.

Güncellemenin giderdiği bir diğer sorun, uygulamalar arasında içerik kopyalamaya ve yapıştırmaya çalışırken izin istemlerinin kalıcı olarak görünmesi meselesi. Apple üst düzey yöneticisi Ron Huang daha önce bunun "kesinlikle beklenmeyen bir davranış" olduğunu kabul etti ve şirketin bununla ilgilendiğini söyledi.

iOS 16.0.2, kurulum sırasında cihazın ekranının kararmasına neden olan ve bazı iPhone X, iPhone XR ve iPhone 11 ekranlarında dokunmatik girişin ekrandan sonra yanıt vermemesine neden olan bir hata da dahil olmak üzere diğer hatalardan da kurtulacak.