Apple yepyeni güncellemesi iOS 16 ve iPadOs 16 betayı tüm kulllanıcılara açmaya karar verdi. Ancak bu hatalara dikkat etmenizde fayda var.

Apple, yaklaşan iOS 16 ve iPadOS 16 sürümlerini geçen ay WorldWide Geliştirici Konferansı'nda (WWDC) tanıttı ve o zamandan beri geliştiricilere birkaç yayın öncesi yapı gönderdi. Ancak bugünden itibaren, genel beta programı artık iOS 16 ve iPadOS 16 için yayında olduğundan, gelecek sürümlerin testlerine de katılabilirsiniz.

Bu, uyumlu bir iPhone veya iPad'iniz varsa, artık onu beta programına kaydettirebileceğiniz ve kablosuz yazılım güncellemesi olarak bugün ilk genel beta sürümünü alacağınız anlamına geliyor. O andan itibaren, bu sonbaharda son sürüm piyasaya sürülene kadar, yazılım güncellemeleri olarak müteakip genel beta sürümlerini de alacaksınız.

Bu ilk halka açık beta derlemesi olduğundan, kusursuz olmasını beklememelisiniz, hatta mükemmelden çok daha uzak olabilir. Güncelleme ile ilgili pek çok sorun ve can sıkıcı hatalar olması muhtemel, bu nedenle ana telefonunuzda veya tabletinizde denemeniz pek mantıklı olmayacaktır.

iOS 16, duvar kağıtları, saatler ve widget'larla özelleştirilebilen bir kilit ekranına sahipken, bildirimler artık alttan gelecek. Çoklu kilit ekranları da desteklenecek ve Odak modları ile bağlanabilecek.

Mesajlar uygulaması, mesajları düzenleme, silme ve okunmadı olarak işaretleme desteği de dahil olmak üzere bazı güncellemeler aldı; SharePlay artık FaceTime ile sınırlı değil, böylece içerik paylaştığınız kişilerle iletişim kurmak için Mesajlar'ı kullanabilirsiniz. FaceTime'dan bahsetmişken, aramalar bir cihazdan diğerine aktarılabilirken, Sağlık uygulaması artık aldığınız ilacı dahi takip edecek.