Mobil işletim sistemi dünyasının en önemli iki isminden biri olan Android, yeni sürümü kullanmak isteyen akıllı telefonlar için minimum sistem gereksinimlerini arttırdı.

Android için akıllı telefon dünyasının en önemli işletim sistemi diyebiliriz. Her ne kadar iOS kullanıcılarının sayısı da en az Android kullanıcıları kadar olsa da, iOS sadece iPhone’da kullanılan bir sistemken, Android işletim sistemi ise onlarca farklı markanın telefonlarına can veren bir isim. Bu nedenle de Google’dan gelecek her bilgi, birçok akıllı telefon üreticisini doğrudan ilgilendiriyor. İşte Android 13 için yapılan açıklamada bu yönden büyük önem taşıyor.

TikTok kullanmasanız bile uygulama sizi takip ediyor! TikTok kullanmasanız bile uygulama sizi takip ediyor!

Google tarafından yapılan açıklamaya göre, bundan sonra Android 13 kullanabilmek için en az 2GB RAM’e ve 16GB dahili depolama alanına sahip olunması gerekecek.

Aslında yeni akıllı telefonlara baktığımız zaman bu kriterlerin son derece düşük olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak işin içine bütçe dostu akıllı telefon modelleri girdiğinde, bazı cihazların sıkıntı çekebileceğini söylemek pek de yanlış olmayacaktır.

Öte yandan Google’ın Android 13’ü daha popüler kılabilmek için sürpriz birkaç çalışma içerisinde olduğu da söyleniyor. Her ne kadar Google’ın nasıl bir plan yaptığını şimdilik bilemesek de, bu planların sebebini son derece iyi anlıyoruz. iOS sürümlerine baktığımız zaman, her yeni sürümün kısa süre içerisinde en çok kullanılan versiyon olduğunu görüyoruz. Ancak Android için bunu söylemek pek mümkün değil. Özellikle henüz Android 12’nin bile en çok kullanılan sürüm olmaması, Google’ın bir yerlerde hata yaptığını gösteriyor.