2024 yılının yeni asgari ücreti aralık ayı sonlarında belirlenmişti. Asgari ücret zammının hemen ardından birçok destek ödemesi ve tazminat ödemesi de arttı. Asgari ücret üzerinden yapılan hesaplamalarla ödenen kıdem tazminatında da artış yaşandı. 2024 asgari ücret zammı sonrası kıdem tazminatı 20.002 TL’ye yükseldi. Peki kıdem tazminatı alma şartları neler? Kimler kıdem tazminatı alabilir?

SSK’lı olarak çalışanlar zaman zaman işlerinden ayrılmak zorunda kalabiliyor. Kendi tercihi ile ya da isteği dışında işten ayrılan kişilere bir yıllık çalışma süresini doldurmaları halinde kıdem tazminatı ödemesi yapılıyor. Kıdem tazminatı her yıl asgari ücrete göre belirleniyor. 2024 yılına girilirken asgari ücrete yapılan zam belli oldu. Net asgari ücret 17002 TL’ye yükseldi. Kıdem tazminatı 1 yıldır aynı iş yerinde çalışanlara ödenen ödeme olarak biliniyor. Peki 2024 en az kıdem tazminatı ne kadar oldu? Kıdem tazminatı kaç TL?

2024 EN DÜŞÜK KIDEM TAZMİNATI NE KADAR KAÇ TL OLDU?

Asgari ücret zammı sonrası kıdem tazminatı ödemeleri de arttı. Her yıl olduğu gibi bugün bu yılda Asgari ücretin belirlenmesi ile beraber çalışanların aldığı sosyal destek ödemelerinde de artış oldu. Asgari ücretin 17 bin 2 TL olması sonrası kıdem tazminatı 20.002 TL'ye yükseldi. Fakat kıdem tazminatı üzerinden damga vergisi kesintisi de yapılıyor. Damga vergisi kesintisi sonrası Bir çalışanın 1 yıllık çalışma süresi sonunda alacağı kıdem tazminatı 19.885 TL oluyor. Asgari ücret üzerinden yapılan en düşük kıdem tazminatı hesaplaması ile bir yıllık çalışma karşılığında verilecek kıdem tazminatı 20.002 TL olurken aynı zamanda ücret arttıkça kıdem tazminatı miktarı da artıyor.

Denizde av sezonu bugün sona eriyor Denizde av sezonu bugün sona eriyor

KİMLER KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR?

Kıdem tazminatı almak için bazı şartlar bulunuyor. Yasa gereği, kıdem tazminatı çalışanların işyerinden Kendi isteği dışında ayrılmasının yanı sıra 1 yıllık süreyi doldurarak isteği dahilinde ayrılması durumunda da veriliyor. Birçok çalışan bu tazminat ödemesinin sadece kovulma durumunda verildiğini düşündüğü için başvuru yapmıyor. Ancak Aşağıdaki durumlardan birini karşılıyorsanız kıdem tazminatı almak için başvuru yapabilirsiniz. İşte kıdem tazminatı alma şartları:

- Maaşınız zamanında yatmamışsa

- Fazla mesai ücretlerin geç ya da eksik ödeniyorsa

- İşyerinde bir üst kademedeki kişi tarafından baskıya / mobbinge maruz kalıyorsan

- Maaşın bir kısmı hesabına, bir kısmı ise (prim adıyla) elden veriliyorsa

- Yıllık izin ya da resmi tatiller olmak üzere izin hakların kullandırılmıyorsa

SSK'lı olarak çalışanlar sağlık durumu nedeniyle işten ayrılmak zorunda kalmaları halinde de kıdem tazminatı alabiliyor. Yani iş yerine bir sağlık raporu ibraz etmeniz durumunda kıdem tazminatı alabilirsiniz.