Yurtdışından gelen hastalar, kozmetik cerrahi endüstrisinde büyüyen bir trend olarak karşımıza çıkmaktadır. Elbette ki yurtdışından gelen hastalar dünyanın sunduğu en iyiyi deneyimlemek isterler! Bunun için para ödemeye fazlasıyla isteklidirler. Ancak yurt dışından gelen hastalarla ilgilenirken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.

Yabancı müşterileri kabul etmeden önce ofisinizin uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Bu, herhangi bir düzenleyici kurumla sorun yaşamamanızı ve hastanızın verilerinin güvende olmasını sağlayacaktır. Burada uluslararası yönergelere uymazsanız, hastalarınızın tüm verilerini kaybedebilirsiniz. Unutmayın, yurtdışından gelen hastalar her zaman kaliteye önem verir!

Ofisinizin dünya standartlarıyla uyumlu olduğundan emin olmanın birkaç farklı yolu vardır. Bunun için profesyonel bir sağlık turizmi danışmanıyla iletişme geçebilirsiniz. Buna ek olarak, randevu planlama ve çevrimiçi ödeme yapma gibi özelliklerinize dikkat etmelisiniz. Böylece hasta konforu açısında ideal bir özelliğe de kavuşursunuz. Yurtdışından bir hasta getirmek, bir doktorun yaşayabileceği en heyecan verici ve ödüllendirici deneyimlerden biridir.

Yurt dışından bir hasta geldiğinde, hastanın Türkiye’ye girmek için gerekli tüm gerekliliklerin farkında olmasını sağlamak önemlidir. Bu, menşe ülkelerinden bir sağlık taraması raporu alma ihtiyacının yanı sıra gerekli diğer ek belgeleri de içerebilmektedir. Hastaya seyahat süresi boyunca bir arkadaşı veya akrabası eşlik etmelidir. Refakatçi, hastaya her zaman bakım ve destek sağlayabilmelidir. Ayrıca hastalar İngilizce veya bir tercüman ile iletişim kurabilmelidirler.

Yurtdışından gelen hastalar özel bir akreditasyon programına dahil olmaktadır. Türkiye’de doktorların kendi ülkelerinde tıbbi bakım alamayan hastaları tedavi etmelerine olanak tanımaktadır. Ayrıca, Türk doktorlarının yabancı tıp uzmanları için tıbbi eğitim vermelerine izin verilmektedir. Bu da ülkemizde son zamanlarda sağlık turizminin etkili bir düzeyde gelişim göstermesine neden olmaktadır. Peki,  Yurtdışından gelen hastalar için sunulan hizmetler nelerdir?

Yurtdışından Gelen Hastalara Sunulan Hizmetler

Yurt dışından gelen hastalar, genellikle özel ilgiye ihtiyaç duyan benzersiz bir popülasyondur. Aşağıdakiler, onlara bakmanıza yardımcı olacak bazı yönergelerdir:

·         Fizik muayene

·         Aşılar

Fizik muayene: Yurt dışından ayaktan hasta geldiğinde vakit kaybetmeden fizik muayene yapılmalıdır. Bu, tıbbi geçmişi, geçmişteki ve mevcut ilaçları, son ameliyatları ve prosedürleri, alerjileri, sosyal geçmişi ve aile geçmişini gözden geçirmeyi içerir. Fizik muayene, tıbbi öyküde tanımlanan mevcut problemlere veya endişelere odaklanmalıdır. Bunu varışta hemen yapmak için zaman yoksa, daha sonra ofisinize veya kliniğinize ilk ziyaretinizde yapılabilir.

Aşılar: Yurt dışından gelen hastaların, kendi ülkelerinde endemik olan ve burada yaygın olmayan ancak kendi ülkelerinde dolaşımda olabilecek hastalıklara karşı aşılamaları gerekebilir. Ayrıca, son 10 yıl içinde yaptırmamışlarsa tetanoz/difteri/boğmaca gibi aşılara bakmak da önerilmektedir. Burada yapılacak olan operasyonun özelliğine göre bu tür işlemlere gerek de kalmayabilir.

Yabancı hasta olması durumunda, hastaya aile üyesi veya arkadaşı olan bir refakatçi eşlik etmelidir. Hastanın ülkeye giriş yapabileceğiniz geçerli bir pasaportu ve vizesi olmalıdır. Ayrıca, doktorunuz tarafından verilmiş ve resmi bir tercüman tarafından İngilizceye tercüme edilmiş bir sağlık sertifikasına sahip olmanız gerekir. Bu belgenin, üzerine mührü de koyacak olan ticaret odası tarafından onaylanması gerekir.

Yurt dışından gelen hastalar, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ve çalıştığı hastanede ayrıcalığı olan lisanslı bir hekim tarafından muayene edilmelidir. Bu doktor hastayı muayene etmeli, tıbbi kayıtlarını gözden geçirmeli ve tedaviyi reçete etmelidir. Bu aşama sağlık turizmi aşamasının en kritik aşaması olarak karşımıza çıkmaktadır.

Uluslararası bir görevde çalışan doktorlar, hastaları kendi ülkelerinin dışında tedavi edebilirler. Bundan dolayı uluslararası tecrübesi bulunan doktorların sağlık turizmi açısından son derece önemli olduklarını rahatlıkla ifade edebiliriz.  Burada doktor tercihine dikkat ediyor olmak her zaman beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir.

Genel olarak, kendi ülkelerinde makul olarak sağlanabilecek olanın ötesinde uzun süreli hastanede yatış veya tedavi gerektiren hastalar için daha geniş kapsamlı bir hizmetin varlığından söz edebiliriz. Burada profesyonel anlamda bir yurtdışı sağlık hizmeti danışmanından destek almak mantıklı çözümleri beraberinde getirmektedir. IntClinics sizlere bu konuda yardımcı olmak için sizleri site ziyaretine beklemekte ve profesyonel yurtdışından gelen hastalar hakkında danışmanlık hizmetlerinde yardımcı olmaktan memnun olur.

Türkiye’de Yurtdışından Hasta Getirme Süreci Nasıldır?

Yurtdışından gelen hastalar söz konusu olduğu zaman karşımıza geniş kapsamlı bir faaliyet alanının çıktığından rahatlıkla söz edebiliriz. Burada son zamanlarda ülkemizde sağlık sektörünün etkili bir şekilde gelişmesinin, yurtdışı sağlık turizmini de olumlu yönde etkilediğini ifade edebiliriz. Mesela ülkemizde yurtdışından ülkemize bir hasta getirmeyi istediğiniz zaman hava ambulansı hizmetinden de faydalanabilirsiniz. Böylece hasta konforu bakımından son derece iddialı bir kazanıma sahip olabilirsiniz.

Yurtdışından gelen hastalar başvuruda bulunduklarında gerekli prosedürlerin hızlı bir şekilde tamamlandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Hatta hastaların ulaşımı konusunda da ülkemizde geniş kapsamlı seçeneklerin yer aldığı bilinmektedir. Şayet hasta yoğun bakımda tedavi görecekse evinden alınarak hastaneye getirilmesi süreci de üst düzeyde bir titizlikte yönetilmektedir. Bu da tam anlamıyla profesyonel bir sağlık hizmetinin sunulmasını mümkün kılmaktadır.

Yurtdışı hastalarına yönelik olarak sağlık hizmeti gündeme geldiği zaman ilk olarak randevu alma süreci karşımıza çıkar. Randevu süreci sonrasında ilk görüşme ve tanı hizmetleri devreye girmektedir. Tanı hizmeti sayesinde hastanın tedavisine yönelik gerekli adımlar atılmaktadır. Bu aşama sonrasında faturalandırma ve sigorta konusunda gerekli düzenlemeler karşımıza çıkmaktadır. Elbette ki konaklama hizmetleri de sağlık turizmin olmazsa olmazı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yurtdışından gelen hastalar için akreditasyon işlemin kapsamlı bir değerlendirme sürecini beraberinde getirmektedir. Bu aşamada belgelendirme ve diğer konular tamamlanmaktadır. Burada kaliteli bir hizmetin yanı sıra güvenilir bir hizmetin sunuluyor olmasına da dikkat etmek şarttır. Ancak bu sayede üst düzeyde bir sağlık hizmetinin bulunduğunu ifade etmek de mümkün olacaktır. Bir de son zamanlarda sağlık turizmiyle birlikte hem sağlık hem de tatil konseptinin benimsendiği bilinmektedir.

Daha fazlası için lütfen intclinics.com adresinden iletişime geçerek bilgi alınız.