Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut kampanyası olan İlk Evim İlk İş Yerim kampanyasının ardından Türkiye'nin gözü bu kez Orta Gelirliye Konut Kampanyası'na çevrildi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Orta Gelirliye Konut Kampanyası'nın detaylarını açıklamıştı. Bakan Kurum dün yani konut müjdesini milyonlara açıkladı. İşte 15 Soru 15 Cevapla “Yeni Evim” kampanyasının merak edilenleri ve taksit, ödeme planı...

Orta gelirlilere konut kampanyasından sonra ikinci el konutlar için yeni adım atılıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum müjdeli haberi verdi.

Antalya'da açıklama yapan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Yeni Evim kampanyasında vade oranlarının yeni konutlar için olduğunu belirterek, "İkinci el konutlarla ilgili vatandaşlarımızın alabilmelerine imkan sağlayacak çalışmaları yapacağız. Hazine ve Maliye Bakanlığıyla birlikte Mortgage Kredisi olmasını istiyoruz. Açıkçası bunu devamlı hale getirmek istiyoruz" dedi.

SIFIR KONUT İÇİN 15 YIL VADE

Orta gelirlilere yönelik çarşamba günü duyurulan kampanyayla sıfır konutlar için 15 yıla kadar uzayan vadeyle ev sahibi olma imkanı sağlanacak.

Kampanya kapsamında ilk kez evini alacaklara, sıfır konutlarda geçerli olmak üzere 15 yıl vadeli yüzde 0,69'dan başlayan faiz imkanıyla kredi verilecek.

FAİZ ORANLARI NE?

Kampanya kapsamında 2 milyona kadar olan kullandırımlarda yüzde 0,69; 2-4 milyon TL arasında yüzde 0,79 ve 4-5 milyon TL arasındaki kullandırımlar için yüzde 0,99 faiz/kâr payı oranları uygulanacak.

EYT'den emekli maaşı alacaklar bu detaya dikkat edin EYT'den emekli maaşı alacaklar bu detaya dikkat edin

BÖLGELERE GÖRE FİNANSMAN

Kampanya kapsamında İstanbul 1. bölge, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, diğer tüm iller 3. bölgede yer alacak.

Bankalar tarafından sağlanacak finansman 1. bölge olan İstanbul'da en fazla 5 milyon TL olacak. 2. bölgedeki illerde banka finansmanı en fazla 3 milyon lira, 3. bölgedeki diğer illerde banka finansmanı en fazla 2 milyon lira olacak.

15 Soru 15 Cevapla “Yeni Evim” kampanyasının merak edilenleri:

Yeni Evim kampanyası hangi illeri kapsayacak, kaç konut kampanya kapsamında olacak? Kampanya 81 ilde geçerli olacak, ilk etapta 100 bin konutun satışı planlanıyor.

Peşinat ödenecek mi?

Konut bedelinin yüzde 10’u peşin alınacak, dileyen daha fazla da ödeyebilecek.

Kampanyaya ikinci el evler dâhil olacak mı?

Kampanyada sıfır evler olacak. Emlak Konut Genel Müdürlüğü’nün ürettiği projeler; GYODER, İNDER, KONUTDER, İMKON ile Türkiye Müteahhitleri Birliği’ne bağlı olan şirketlerin projeleri ve 81 ilin tamamındaki firmaların ürettiği büyük ve küçük ölçekli tüm konut projeleri; teknik ve mali kriterleri karşıladıkları takdirde bu sürece dâhil olacaklar.

Ödeme planı nasıl olacak?

0.69’dan başlayan vade farkı ile 15 yıl vadeli, hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek taksit bedelleri belirlenecek. Projede yaş sınırı olacak mı? 18 yaş üstü, bankalar tarafından kredi alması uygun görülen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kampanyadan yararlanabilecek.

İstanbul’da oturan Ankara’dan ev alabilecek mi?

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin, Muğla’da konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarda 1 yıl o ilde ikamet etme şartı aranacak. Diğer illerde bu şart geçerli olmayacak.

Hanede eşlerden birinin konutu olması halinde başvuru yapılabiliyor mu?

Eşlerden birinin üzerinde konut varsa yararlanamayacak. Hanede 18 yaşını geçmiş, SGK kaydı bulunan genç ise hanede ev varsa bile başvuruda bulunabilecek.

Evler satılabilecek mi?

Ölüm, boşanma gibi mücbir sebepler dışında 5 yıl boyunca satılamayacak. Yine son 1 yıl içinde konut satışı yapan da projeden faydalanamayacak.

Daha önce evalıp satan biri, şu anda evi yoksa kampanyadan yararlanabilir mi?

Kampanyadan yararlanacak kişinin son bir yıl içinde konut satmamış olması gerekiyor. Proje ne zaman başlayacak? 16 Ocak itibariyle projeye başvurular alınacak.

Başvurular nasıl olacak?

Konut almak isteyen bulduğu daireyle banka veya katılım bankalarına başvuracak. Banka hem projenin hem de kişinin kriterlere uygunluğunu denetleyecek, uygun olan projeler için kredi tahsis edecek. Başvuru ücreti olacak mı? Herhangi bir başvuru ücreti alınmayacak.

Yapımı devam eden konut kampanya kapsamına dâhil mi?

81 ilde bitmiş konutlar, belirli bir oranda tamamlanmış ve devam eden konutlar ile bankalarla garantörlük sözleşmesini imzalamış yeni başlayacak projeler kampanyaya dâhil olacak. TOKİ kampanyalarında olduğu gibi bu kampanyada da kura çekilişi olacak mı? 16 Ocak itibariyle konut üreticisinden konutunu bulan vatandaşlar kurasız konut kredisi alma hakkı elde edebilecek.

1 MİLYON TL KREDİ İÇİN ÖRNEK ÖDEME PLANI

Yeni Evim kampanyasında 1 milyon TL'lik kredi için örnek ödeme planı şöyle: Yüzde 0,69 faizle çekilebilecek kredi tutarı: 1.000.000 TL

15 yıl vade için aylık taksit tutarı: 9.719 TL Toplam geri ödenecek tutar: 1.749.395 TL 10 yıl vade için aylık taksit tutarı: 12.280 TL Toplam geri ödenecek tutar: 1.473.750 TL