HDP'nin kapatılması istemli davada, Anayasa Mahkemesi (AYM) heyetine 45 dakika sözlü açıklama yapan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, "Bizim açımızdan süreç tamamlandı. Artık takdir, Yüksek Mahkeme’nin” dedi.

Şahin, HDP'nin kapatılması istemiyle açtığı davada, AYM heyetine yaptığı sözlü açıklamalarını tamamladı.

Yüce Divan Salonu'ndaki sözlü açıklaması 45 dakika süren Başsavcı Şahin, buradan ayrılırken gazetecilere açıklama yaptı.

Şahin, AYM heyetine, kapatma davası talepli hazırladıkları iddianameyi, esasa ilişkin görüşlerini ve partinin Hazine yardımı bulunan hesaplarına bloke konulması yazılı talepleriyle ilgili konuları tekrar ettiğini bildirdi.

Emre Belözoğlu biletini kesti! Başakşehir'de Caner Erkin transferi sonrası ayrılık yolda! Emre Belözoğlu biletini kesti! Başakşehir'de Caner Erkin transferi sonrası ayrılık yolda!

Şahin, "Davalı partinin, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiğini tüm delillerle ortaya koyduğumuzu bildirdik. Davalı partinin terör örgütüyle bağı, bilinen bir gerçek, tüm toplumca da biliniyor. 85 milyon neredeyse davalı partinin PKK'dan ayrı, bağımsız olmadığını, onun güdümünde, onun bir organı olduğunu kabul ediyor" diye konuştu.

Davalı partililerin de PKK'yı kınadığını kimsenin duymadığını belirten Şahin, davalı parti yöneticilerinin PKK'yı terör örgütü olarak görmeyip, "silahlı halk hareketi" olarak tanıdıklarını ifade ettiklerini, bu konuların televizyonlara yansıdığını, kayıtlarının da bulunduğunu aktardı.

"Sanki, terörist örgütün asker alma şubesi gibi çalışıyor"

Şahin, şöyle devam etti:

"Davalı parti, terör örgütünün sözde askere alma dairesi gibi faaliyet göstermektedir. Bunun en önemli delili olarak yıllardır zorla ya da kandırılarak örgüte götürülen çocukların ve gençlerin annelerinin 3 yılı aşkın süredir Diyarbakır il binası ve bazı illerde tuttukları evlat nöbetleri gösterilebilir. Sanki bu parti, terörist örgütün asker alma şubesi gibi çalışıyor. Benzetmek gibi olmasın, askerlik dairemize haksızlık yapmayalım, ama adeta asker alma dairesi gibi faaliyet gösteriyorlar."