Mezun olduğu alanda iş bulamayan işsiz binlerce üniversite mezunu yaşam koçluğu için sertifika alıyor. Yaşam koçu olabilmek için Türkiye’de sadece üniversite ya da bu alanda yetkin eğitim kurumlarında eğitime katılma şartını yerine getirmek yeterli bulunuyor.

1 aylık eğitim sonunda da programa başvuran kişi sertifika sahibi oluyor ve yaşam koçluğuna başlayabiliyor. Sadece bir aylık eğitimle koçlar başka hayatlara yön vermek konusunda kendini yetkin hissetse de, eğitim süresinin ve içeriğinin yetersizliği trajikomik örneklerin gün yüzüne çıkmasına neden oluyor.

Sadece Türkiye'den gelen yardımlar kabul edilmişti: Tayvan'a görevlendirilen Türk ekip döndü Sadece Türkiye'den gelen yardımlar kabul edilmişti: Tayvan'a görevlendirilen Türk ekip döndü

Bu örneklere rağmen her gün binlerce yaşam koçu, sosyal medya paylaşım platformlarından ve iş arama web sunucuları üzerinden komik ücretlerle “Yaşam koçunuz olabilirim” ilanı veriyor. Artan işsizlik nedeniyle hem yaşam koçluğu sertifikası için binlerce TL ödeyen üniversite mezunları, hem de yaşam koçu arayıp tecrübesiz ellere düşenler mağduriyet yaşıyor.