İzmir'in Selçuk ilçesinde yer alan ve ilk yerleşimi Cilalı Taş Devri'ne dayanan Efes, Helenistik, Roma, Bizans, Beylikler ve Osmanlı dönemlerinden izler taşıyor. Antik Çağ'ın ticari ve politik merkezi olan Efes, aynı zamanda dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Artemis Tapınağı'nın kalıntıları ile de ünlü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan "Gece Müzeciliği" uygulaması kapsamında, Efes Antik Kenti LED aydınlatma sistemi ile aydınlatıldı. Bu sayede ziyaretçiler, gece saat 00.00'a kadar antik kenti gezebiliyor. Özellikle yaz aylarında sahil bölgelerindeki yüksek sıcaklık nedeniyle gündüz plajları tercih eden turistler, akşam serinliğinde Efes'i ziyaret etme fırsatı buluyor.

Yeni ışıklandırma ile birlikte, Efes'in pek çok önemli yapısı geceleri de görkemini koruyor. Işıklandırılan alanlar arasında Celsus Kütüphanesi, Agora Meydanı, Kuretler Caddesi, Domitian Tapınağı, Trajan Çeşmesi, büyük antik tiyatro, stadyum ve antik liman bulunuyor. Özellikle 21 metre genişliğinde, 17 metre yüksekliğindeki Celsus Kütüphanesi, gece ziyaretçilerini büyülüyor.

Efes Müzesi Müdürü Cengiz Topal, gece müzeciliği uygulamasının ziyaretçi sayısında önemli bir artış sağladığını belirtti. Geçen yıl antik kenti 2 milyon 163 bin kişi ziyaret ederken, bu yılın ilk dört ayında ziyaretçi sayısında yüzde 25'lik bir artış gözlemlendi. Topal, yıl sonunda ziyaretçi sayısının 2 milyon 550-600 bin civarında olmasını beklediklerini ifade etti.

Sokak Hayvanları kanun teklifi komisyondan geçti Sokak Hayvanları kanun teklifi komisyondan geçti

Topal, antik kentte daha önce sadece ziyaret rotalarını kapsayan bir ışıklandırma bulunduğunu, ancak yeni uygulama ile kalıntıların görkemini ortaya çıkaracak detaylı bir ışıklandırma yapıldığını söyledi. Gece müzeciliği kapsamında oluşturulan yeni ziyaret rotaları arasında Aşağıkapı, Çamlı yol, Liman Caddesi, tiyatro, mermer cadde, Celsus Kütüphanesi, Yamaçevler ve Hadrian Tapınağı bulunuyor.

Efes Antik Kenti'ni gece ziyaret etmek isteyenler, mevcut giriş tarifesiyle saat 00.00'a kadar antik kenti gezebiliyor. Yeni ışıklandırma sistemi, ziyaretçilere tarihin büyüleyici atmosferini yıldızlar altında deneyimleme fırsatı sunuyor.