Anadolu toprakları, antik çağlardan itibaren sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış bereketli bir diyar... Günümüzde ise bu medeniyetlerden bizlere kalan pek çok kültürel hazine bulunuyor. Hazır güz mevsimine adım attığımız şu günlerde bu kültürel değerleri keşfetmeye ne dersiniz? Uzmanlarımıza ‘Mutlaka görülmesi gereken açık hava müzeleri hangileri?’ diye sorduk. 12 şehirden müze kartla giriş yapılabilen birbirinden özel 15 adresi önerdiler.

Ülkemiz harika plajları, vadileri, gölleri, milli parkları ve yayları kadar kültürel mirasıyla da oldukça zengin… Özellikle tarihe iz bırakan çok önemli uygarlıkların kurulduğu coğrafyamızda zaman yolculuğuna çıkacağınız harika açık hava müzeleri bulunuyor.

Peki antik çağlardan itibaren sayısız medeniyete ev sahipliği yapan bu bereketli topraklarda mutlaka görmemiz gereken açık hava müzeleri hangileri? Bu soruyu gezgin ve seyahat yazarları Bahar Gündoğdu, Erdoğan Gümüş, Nurgül Büyükkalay, Oğulcan Tatar ve Didem Mutçalıoğlu’na sordum. Müze kart ile giriş yapılabilen 12 şehirden birbirinden güzel 15 adresi önerdiler.

Tekne turlarının vazgeçilmez adresi: Knidos Antik Kenti / MUĞLA