Değerli AydınPost  okuyucuları   bu  haftada  başlıkta gördüğünüz  üzere   Türkiye Ve Avrupa'da  Nerelere  gidilir, Nasıl Gezilir,İtalya'yı gezmeyi planlarken bazı zor seçimler de yapmak gerekir.Ülkeyi dolaşmak ömür boyu sürecek bir iştir; ziyaretçiler de gittikleri ilk  yerden öylesine büyülenirler ki  başka yerlere gitmeyi  düşünmezler.Ancak Roma'ya  Venedik'e veya Floransa'ya duyulan o ilk aşkın  etkisi geçmeye başladıktan sonra ülkeye tekrar tekrar geldikçe, İtalya'nın  daha  küçük birbirinden farklı yerlerini tanımaya çalışılar. Bu İtalya'ya ilk gelişinizse, genel  bir izlenim edinmeniz iyi  olur.İtalya'nın  cazibesi ise  yararsa, ki çoğu zaman yarar, burayı tekrar ziyaret etmek istersiniz.Bu Sadece  İtalya için  geçerli değildir, Türkiye  içinde  geçerlidir.Örnek'mi Gökova diğer ismi Akyaka  bir defa giden  gördüğü  güzelikler karşınında  tekrar tekrar gitmek ister; Örneği  çoğaltabilirim;Havayolu  ile  gidilen yerlere ya karayolu ile  ya da Demiryolu ile  son yıllarda  daha çok  gidilmeye başlandı;

Demiryolları dünyamızı değiştiren en önemli araçlardan. Bugün internet nasıl yeni ufuklar sağlıyorsa,demiryolları da  19. yüzyılda benzeri sonuçlar üretti.Demiryollarının yaklaşık 200 yıllık tarihini konuşuyoruz.50 km'lik çift yönlü yük  ve insan  taşıyacak ilk uzun demiryolu olan  Liverpol- Manchester demiryolunun 1830  yılındaki açılışı insanlara bambaşka bir  geleceği müjdeliyordu.Demiryolu köyleri birleştirdi,köyleri kasaba, kasababaları kent yaptı.Yeni kentler yarattı.

Demiryolları" dünyayı küçültmeye  başlayınca gezi kültürün de  akıl almaz  olanaklar yarattı.Bu yüzden imkanlar dahilinde  gezmek  görmek gerek.

İTALYA'DA  BEŞ BÖLGE

=====================

İtalya'nın beş bölgede incelendiği bu yazım  seçim yaparken size yardımcı  olacaktır.Bölgeleri gezmeye şu şehirlerden başlayabilirsiniz:Orta İtalya ve Sardinya adası  için Roma; Umbria ile doğuya uzanan Adriyatik beldeleri dahil  olmak üzere Toscana  için Floransa;Veneto, Dolomitler ve Emilia  Romagna'nın Parma'dan   Ravenna'ya uzanan tarihi kasabaları  için Venedik; Lombardiya, Piemonte ve Batıya uzanan İtalya Rivierası İçin Milano ve Güney bölgelerle Sicilya içinNapoli.

Değerli AydınPost Okuyucuları  biraz beyin jimnastiği  yaparak, Tanışma  faslının ne kadar  süreceğine bağlı olarak, bu bölgelerin zaman varsa hepsini gezmenizi  öneriyoruz.Büyük şehirlerden hoşlananlar Roma gezisine Floransa ve Toscana'nın Sanatsal güzelliklerini Ya da Milano ve Venedik'in romantik atmosferini ekleyebilirler.Bazıları için İtalya'nın Akdeniz ruhu ancak güneyde ve Napoli'de bulunabilir.Yaz sıcakları fazla geldiğinde(her yerde klima yoktur) Riviera'nın kıyı beldelerinde  veya o küçük pırlanta gibi adalarda  serinliyebilirsiniz.

Ülkenin asıl büyüsü  farklılıkların birlikteliğinde yatar. bu karışımı hem kuzeyin ve güneyin zenginliklerini ve farklılıklarını keşfederek, hem de şehrin ve kırsal bölgelerin kendine has güzelliklerini birleştirip İtalyan yaşam biçiminin çeşitli yönlerinin tadına vararak yaşayabilirsiniz. Müzeleri ve anıtları gezmenin tatlı yorgunluğunu yaşamak, hiçbir yerde  İtalya'da olduğu  kadar kolay ve zevkli değildir.Yaşlı bir  hanım  İtalya'ya yaptığı ilk geziden dönerken şöyle demiştir:"İtalya çok  güzel  ama bana göre  biraz fazla tarihi;"

Ülke tarihine ayna tutan kiliseleri, paiazzo'ları ve müzeleriiçine girip  gezmeniz  gerekir ancak onları uzaktan seyretmek de  güzeldir.

Bir kafenin  sokağa atılmış masasına oturup kendinizi bu atmosferin içinde hissedin;öte yandan kumsalda, şemsiyenizin altında, dalgaların kıyıya vurmasını seyretmeyide ihmal etmeyin. Unutmayın ki Siesta en önemli  Latin  geleneklerinden biridir, ayrıca İtalya'da  öğrenebileceğiniz en can alıcı ifade,dolce far niente(boş oturmanın tatlı hazzı) olacaktır.

Pek çok ziyaretçi, Paskalya,temmuz ve ağustos gibi  belli başlı tatiller dışında  İtalya'ya  gelme olanağı bulamaz, Ama  bu konuda  esnek olabiliyorsanız, kalabalığın daha az olduğu mayıs, haziran, eylül, ekim aylarını tercih edin;özellikle Roma, Venedik ve Toscana'yı gezmeyi düşünüyorsanız Temmuz Ve ağustos büyük şehirlerde dayanılmaz derecede  sıcak ve nemli olabilir.ama bazıları gene de şehrin kedilere ve delilere"kaldığı  Ferragosto'da(15 Ağustos ve civarı) Roma'da  gezmekten garip bir zevk alırlar.

İtalyanlar resmi tatillerinden asla vazgeçmez. Bu onlar için vazgeçmez.Bu, onları içinailenin bir araya geldiği dönemlerdir;dükkanlarını ve mağazalarını kapatıp giderleri haberiniz olsun!

MÜZELER İÇİN  İPUÇLARI

========================

İtalya'da müzeye  gitmek her zaman  kolay değildir.Yerel turizm büroları bile açılış  saatlerindeki değişikliklere yetişmeyebilir.Bazı Müzeler restauro(restorasyon)nedeniyle  geçici olarak, yani  günler, haftalar, aylar hatta yıllar  boyunca kapalı  olabilir.Aslında resorasyon,müze çalışanları  gelişmiş güvenlik sistemleri, çok  uzun süreli  yenilenme çalışmaları ve resimlerin restorasyonu gibi ekonomik sorunları ifade  eden bir terimdir. Pek çok antik Roma anıtı da yapı iskelelerinin altında uzunca  bir  süre koruma altına alınabilir.

Floransa'da Uffizi, Roma'da Vatikan veya Milano'da Brera gibi çok önemli bir müzeyi ziyaret ederek, müzenin her köşesini gezmeye kalkmayın-tabii, baş  edilmez bir müze  canavarı değilseniz, Başlamadan önce  girişteki müze planını  inceleyin ve en çok ilginizi çeken yere  yoğunlaşın. Ya da  sürpizlele karşılaşmanın heyacanını yaşamak için ayaklarınızın  götürdüğü yere gidin gezin görün yaşayın derim;

GEZİ PLANI

==============

Kendine güvenen , özgür ruhlu bir gezginin bile yardıma ihtiyacı olabilir.Turizm ülke ekonomisinin en önemli gelirlerinden biri olduğu için danışma büroları son derece yaygındır.Bürakratlar dünyanın her yerinde aynıdır. sorunlarınıza aynı hoşgörü  ve eli çabuklukla yaklaşmayabilirler. Ama turizm bürolarından işinize yarayacak haritalar ve broşürler edinebilirsiniz.

Genel bilgi  için ,bölgesel merkezler  ve yurt dışında temsilcilikleri olan ulusal turizm  bürosu  ENIT 'e(Ente Nazionale Italiano per  il Turismo)

başvurabilirsiniz.İtalya'dayken  ENIT yerine APT'ye (Azienda di Promozione Turistica) danışın; buralarda   bölgeler için ayrıntılı bilgi sunulur, ayrıca  konaklama  seçenekleri konusunda da  yardımcı olunabilir.Dip Not; CIT (Compagnia İtaliana di Turismo) Ulaşım, geziler ve otel rezervasyonlarında yardımcı olan ulusal bir seyahat  acentasıdır.

İtalyada  Farklı konaklam  türlerini  terci edebilirsiniz.İtalya'da  bu  seçenekler  yeterince  zengindir.

DİL SORUNU

================

Sizi  biraz  zorlasa  bile, bir kaç kelime ve ifade kalıplarını öğrenmeniz çok faydalı olur. Telaffuz son derece kolaydır;Zaten İtalyanlar kendi dillerini konuşmaya çalışan yabancılardan çok hoşlanır. Bir yere  girerken  veya  bir  yerden çıkarken sarfedeceğiniz neşeli bir  BUON GİORNO(İyi Günler)veya  BUONA  SERA(İyi akşamlar)harikalar  yaratabilir.

Nezaketin önemli olduğu  kültürde  PER FAVORE(Lütfen)GRAZİE (Teşekkür ederim)  PREGO(rica ederim) ve kalabalık  bir otobüste  veya Metroda, Pazar yeride ilerlerken  PERMESSO (İzin verirmisiniz) Demek büyük önem  taşır, Ve yabancılık  çekmezsiniz.  Türkiye'de Ve Avrupada Nerelere Gidilir Nasıl Gezilir keyifle  okuyacağınız  bir  yazı  olduğuna inanarak değerli  yorumlarınızı  bekliyorum.

Floransa-Katedralivenedik-havadanToscanamilano-duomoitalyada-nereler-gezilir