Londra'dan Singapur'a giden uçak, Myanmar üzerinde "ani aşırı türbülansa" yakalanmıştı.

Eva Khoo, uçağın Bangkok'a acil iniş yapmasından saatler sonra hala erkek kardeşi, ve hamile yengesine ulaşamıyordu.

Nihayet kardeşinden haber aldığı telefon konuşmasından tek bir şey hatırlıyor: "Yoğun bakım"

211 yolcu ve 18 mürettebatın olduğu Boeing 777-300 tipi uçağın 21 Mayıs'ta Hint Okyanusu üzerinde şiddetli türbülansa girdiği sırada uçaktaki bir yolcu öldü ve yaklaşık 50 kişi ağır yaralandı.

Hastaneye kaldırılanlar arasında iki mürettebat ve bir çocuk da bulunuyor.

20'den fazla kişi, omurilik yaralanması nedeniyle yoğun bakımda tedavi görüyor.

Eva Khoo olayın ertesi gününde ailesi ve yanlarındaki arkadaşlarının Bangkok'ta hastaneye kaldırıldığını öğrendi. Khoo'nun tanıdığı yedi kişiden beşi, Samitivej Srinakarin Hastanesi'nde yoğun bakımdaydı.

'Rollercoaster gibiydi'

Eva Khoo'nun kardeşi Khoo Boo Leong ve eşi Saw Rong, İsviçre ve Londra'ya yaptıkları iki haftalık bir seyahatten Malezya'ya dönüyordu. Singapur'da aktarma yapacaklardı.

Uçak türbülansa girdiğinde Myanmar'daki Irrawaddy Havzası üzerinden geçerek yolculuğunun 10'uncu saatindeydi.

Khoo, kardeşinin uçağın sallanmaya başladığı anı hatırladığını söylüyor.

"Emniyet kemerini bulmaya çalıştı ama takamadan tavana fırladı. Baş üstü bagaj bölmesine çarptı ve birkaç saniye sonra koridora düştü. Eşyaları her yere saçılmıştı."

Singapur Havayolları

KAYNAK,REUTERS

Khoo Boo Leong ve eşi uçağın ortasına yakın bir yerde oturuyorlardı. İki aylık hamile olan Saw koltuğundan fırladı. Çarpmanın etkisiyle sırtında ameliyat gerektiren kırıklar meydana geldi.

Khoo'ların birkaç sıra önünde oturan Keith Davis ise, "yerçekimsiz bir ortama" oluştuğunu anımsıyor.

59 yaşındaki Avustralyalı Davis, "Bir an şaşkınlıkla her şeyin havada süzüldüğünü izledikten hemen sonra aşağıya doğru savrulduk. Korkunçtu" diyor.

Keith Davis'in eşi Kerry Jordan ise koridora fırladı. Omurgasına aldığı darbe o kadar kötüydü ki, yolculuğun geri kalanını ve inişi koridorda yatarak geçirmek zorunda kaldı.

Sedef Güler'i öldürerek denize atan katil Edirne'de yakalandı Sedef Güler'i öldürerek denize atan katil Edirne'de yakalandı
Uçak türbülansa girdiğinde yolculuğunun 10'uncu saatindeydi

KAYNAK,REUTERS

Fotoğraf altı yazısı,Uçak türbülansa girdiğinde yolculuğunun 10'uncu saatindeydi

Eşi Ramiza ile birlikte uçakta bulunan Ali Buhari uçağın "serbest düşüşe geçtiğini" söyledi.

"Dehşet vericiydi. Rollercoaster gibiydi. Oksijen maskelerinin hepsi düşmüştü. Uçağın iç kısımları hasar gördü... Bunun türbülansın şiddetinden kaynaklandığını düşünmüştüm ama büyük bir kısmı emniyet kemeri takmayanların havaya uçup tavana çarpmasından kaynaklanıyordu.

"Tavanda kan gördük... Tam anlamıyla bir tahribat vardı. İnsanlar yerdeydi."

O anda öleceğini düşündüğünü söyleyen Bukhari, eşinin uzun zamandır uçuş korkusu olduğunu ve panik atak geçirdiğini anlatıyor.

Ali Bukhari, öleceğini düşündüğünü anlattı

KAYNAK,ALİ BUKHARİ

Fotoğraf altı yazısı,Ali Bukhari, öleceğini düşündüğünü anlattı

Keith Davis'in eşi Kelly Jordan hala "belden aşağısını" hissedemiyor, ancak durumunda "istikrarlı bir ilerleme" olduğu belirtiliyor.

Eva Khoo'nun ailesi de zorlu bir süreçten geçiyor. Doktorlar, doğmamış çocuğuna yönelik risklere rağmen Saw'un ameliyat edilmesini tavsiye etti.

İlk başta çok korkan Saw, daha sonra ameliyatı kabul etti ve şimdi iyileşme sürecinde.

Khoo'nun ailesi ve arkadaşlarından beş kişi bir süre daha hastanede kalacak.

Aralarından bir kişinin amcası "bebek gibi" yeniden yürümeyi öğreniyor.

Khoo, "Kardeşim hala pek iyi yürüyemiyor ve hastanede dolaşabilmek için tekerlekli sandalyeye ihtiyacı var" diyor ve devam ediyor:

"Durumlarının ne kadar kalıcı olduğunu sormaya cesaret edemiyoruz. Doktorların kesin bir cevap vermesi gerçekten çok zor. Nihayet evlerine ulaşabildiklerinde ise fiziksel ve duygusal olarak tamamen iyileşmeleri muhtemelen aylar sürecek."