Yeni cep telefonu alırken eski telefonunuzu satacaksanız bazı güvenlik önlemleri alarak ileride karşılaşabileceğiniz olası dolandırıcılık faaliyetlerinden korunabilirsiniz.

Kişisel verilerin bir ticaret malzemesi haline geldiği bu çağda eski telefon ya da bilgisayarınızda kalabilecek bazı bilgi ve veriler, can sıkıcı sonuçlara neden olabilir. Veri gizliliği ve ihlalleri konusunda hata yapmamak için hesaplarınızı mutlaka kontrol altında tutmanız gerekiyor. Verilerin siber saldırganların eline geçmesini istemeyen kullanıcılar için 5 önemli ipucu şöyle:

VERİLERİNİZİ YEDEKLEYİN

Akıllı cihazlarınızı, özellikle de cep telefonlarınızı satmayı planladığınızda mevcut verileri yedeklemek ilk ve en önemli adımlardan biri olacaktır. Yedekleme işlemi, yalnızca kişisel verilerinizi güvenle saklamanıza yardımcı olmakla kalmayacak aynı zamanda yeni satın aldığınız akıllı cihazınızı daha hızlı kurmanızı ve verilerinizi daha hızlı aktarmanızı sağlayacaktır.

HESAPLARDAN ÇIKIŞ YAPIN

Akıllı cihazlarda kullanılan hesapların devre dışı bırakılması gerekiyor. Bu sayede satılan cihazın yeni sahibi cihazı etkinleştirmeye çalıştığında sorun yaşamayacak ve hesaplarınızın kullanılma riski ortadan kalkacaktır.

VERİLERİ SİLMEDEN ÖNCE ŞİFRELEYİN

Kullanıcı verilerinin kimlik doğrulama yöntemleri olmadan erişilemez hale gelmesi için cihazlardaki verilerin tamamını silmeden önce güvenli bir şekilde şifrelemeniz gerekiyor. Verilerin güçlü kimlik doğrulama yöntemleriyle korunması, satıldığında erişim ihtimalini de engelleyecektir.

 SIM VE SD KARTLARI ÇIKARIN

 SD kartlar; telefon numaraları, mesajlar, fatura bilgileri, fotoğraflar ve cep telefonunuzla ilgili daha birçok dosyayı depolar. Dolayısıyla iki tür kartın da satıştan önce cihazdan çıkarılması gerekiyor. SD kartlı bir telefon kullanıyor ve artık ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız kartı silebilir ve satışa dahil edebilirsiniz.

FABRİKA AYARLARINA SIFIRLAYIN

Telefondaki bir dosyayı silmek, bilinenin aksine verileri tamamen yok etmez, yalnızca boş olarak işaretler. Silinen veriler üzerine işlenir ve cihaz kullanımı o şekilde devam ederken isteyen kişiler, geçmiş verilere ulaşabilir. Dolayısıyla en güvenilir yol, tüm adımlar tamamlandıktan sonra cihazı fabrika ayarlarına döndürmek olacaktır.