Mavi ay tutulması gerçekleşecek. Son olarak 2 yıl önce gerçekleşen mavi ay tutulması, Türkiye saatiyle gece saatlerinde gerçekleşecek. Satürn de insan gözü tarafından görülecek. Hava koşullarının uygun ve bulutsuz olmasıyla durumunda Mavi Ay da çıplak gözle rahatlıkla izlenebilir. Mavi Ay aslında mavi renkte değildir; bu terim, bir ay içinde ikinci bir dolunayı ifade ediyor. NASA'ya göre, dolunayların yaklaşık yüzde 25'i süper Ay iken, dolunayların sadece yüzde 3'ü Mavi Ay'dır. Bir sonraki mavi ay 30 Ağustos'tan sonra Ağustos 2024'da gerçekleşecek.

Yüzlerce insanın öldüğü düğünde evlenen çift ilk kez konuştu: Yeni görüntüler çıktı Yüzlerce insanın öldüğü düğünde evlenen çift ilk kez konuştu: Yeni görüntüler çıktı

2MAVİ AY NE ZAMAN ÇIKACAK, MAVİ AY SAAT KAÇTA BAŞLIYOR

MAVİ AY NE ZAMAN ÇIKACAK, MAVİ AY SAAT KAÇTA BAŞLIYOR? 

Mavi ay bu yıl 30 Ağustos’ta ortaya çıkacak. Mavi Ay, Türkiye saatiyle 04.36'da zirveye ulaşacak. Gökyüzüne bakanlar bu saatte en parlak ve büyük bir şekilde Mavi Ay'ı görebilecekler.

SATÜRN DE GÖRÜLEBİLECEK 

Mavi Ay'ın yanında aynı gece Satürn'de saat 03.42 civarlarında görülebilecek bir seviyede olacak. Gökbilimciler aslında Ay'ın renginin değişmediğini, toz bulutları sebebiyle öyle göründüğünü bildiriyor.

4HİNDU GELENEĞİNDE ÖZEL BİR AY

HİNDU GELENEĞİNDE ÖZEL BİR AY 

Hindu geleneğine göre, bu dolunay Raksha Bandhan veya Rakhi Purnima adı verilen özel bir festivale denk geliyor. Bu festivalde kız kardeşler erkek kardeşlerine pamuklu bilezik olan "rakhi"yi takar ve bu bağı kutlarlar.

5MAVİ AY NEDİR

MAVİ AY NEDİR? 

Mavi Ay, gök bilimcileri tarafından, bir takvim ayında yaşanan ikinci Dolunay olarak tanımlanan nadir bir doğa olayı olarak nitelendiriliyor.

6AY NEDEN MAVİ GÖRÜLECEK

AY NEDEN MAVİ GÖRÜLECEK? 

Dünya'da meydana gelen volkanik patlama ve orman yangınlarının neden olduğu toz bulutlarının hareketi sırasında dolunay bir süreliğine mavi tonlarda görünüyor. Gökbilimciler aslında Ay'ın renginin değişmediğini, toz bulutları sebebiyle öyle göründüğünü bildiriyor.

7Mavi Ay tutulması ne zaman 2023, Mavi Ay saat kaçta başlıyor Mavi ay 30 Ağustos mu tutulacak, Mavi Ay tutulması nedir

ABD Deniz Gözlemevi'ne göre geçen yıl Mavi Ay 30 Ağustos gecesi saat 9:35'te gündüz saatlerinde yükselecek ve hem Mavi Ay hem de Süper Ay olarak tanımlanacak.

8Mavi Ay tutulması ne zaman 2023, Mavi Ay saat kaçta başlıyor Mavi ay 30 Ağustos mu tutulacak, Mavi Ay tutulması nedir

Süper Ay ifadesi aslında son 40 yıldır kullanılmaktadır ve temelinde gökbilimcilerin yerberi dolunayı dedikleri şeyin takma adıdır. Günümüzde hemen herkes tarafından adının bilinmesini de 2016 yılının sonlarında arka arkaya üç Süper Ay meydana gelmesine borçludur.

Bir süper ayın oluşması için iki temel bileşen gerekir. Ay, 27 günlük yörüngesinde Dünya’ya en yakın konumunda olmalıdır. Ayrıca, güneşin ayı tamamen aydınlattığı her 29.5 günde bir gerçekleşen dolunay evresinde olması gerekir.