Sudan’da şiddetli yağışların neden olduğu sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 99’a yükseldi.

Bakanlıktan bakımevinde işkence sonucu şüpheli ölüm olayına ilişkin açıklama Bakanlıktan bakımevinde işkence sonucu şüpheli ölüm olayına ilişkin açıklama
Sudan’da şiddetli yağışların neden olduğu sel felaketinde can kaybı artıyor. Sudan Ulusal Sivil Savunma Konseyi sözcüsü Abdul-Jalil Abdul-Rahim yaptığı açıklamada, ülkede yaşanan sel felaketinde can kaybının 99’a yükseldiğini ifade ederek, 93 kişinin ise yaralandığını aktardı.Abdul-Rahim, sellerde yaklaşık 24 bin evin tamamen, 35 binden fazla evin ise kısmen yıkıldığını açıklayarak, 2 bin dönümden fazla tarım arazisinin sellerden etkilendiğini belirtti.

OHAL ilan edilmiştiBakanlar Kurulu, 21 Ağustos’ta seller nedeniyle Nil Nehri, Gezira, Beyaz Nil, Batı Kordofan, Güney Darfur ve Kassala eyaletlerinde OHAL ilan etmişti.

Sudan’da 2020’de de OHAL ilan edilmiştiSudan'da genellikle haziran ayında başlayan yağışlar eylül ayına kadar sürerken, ağustos ve eylülde sık sık sel ve su baskınları yaşanır. Sudan’da 2020’de şiddetli yağışların neden olduğu sellerde yaklaşık 100 kişi hayatını kaybetmiş ve afetten 100 binden fazla ev etkilenmişti. Ülke genelinde 3 ay süreyle OHAL ilan edilmişti.