Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu'nda yapılması planlanan değişiklik ile subayların terfilerinde önemli bir düzenleme öngörülüyor. Bu değişikliğe göre, bundan sonra üstün başarı gösteren subayların terfilerinde Kuvvet Komutanlığı değil, Milli Savunma Bakanlığı yetkili olacak.

Mevcut sistemde, subayların terfilerinde Kuvvet Komutanlıklarının önerisi üzerine Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından karar veriliyordu. Yapılması planlanan değişiklikle ise bakanlık, üstün başarı gösteren subayların terfilerini doğrudan onaylayabilecek.

Bu değişikliğin, liyakat ve başarıya dayalı bir terfi sistemi oluşturulmasına katkıda bulunacağı ve TSK'daki motivasyonu artıracağı değerlendiriliyor.

Değişikliğin Gerekçesi:

TSK Personel Kanunu'nda yapılması planlanan bu değişikliğin temel gerekçesi, liyakat ve başarıya dayalı bir terfi sistemi oluşturmak ve TSK'daki motivasyonu artırmaktır. Mevcut sistemde, Kuvvet Komutanlıklarının önerileri terfilerde önemli rol oynuyordu. Bu durum, bazı subayların liyakat ve başarılarının gözardı edilmesine yol açabiliyordu. Yapılması planlanan değişiklikle ise bakanlık, Kuvvet Komutanlıklarının önerilerine bağlı kalmadan, üstün başarı gösteren subayları doğrudan terfi ettirebilecek. Bu sayede, liyakat ve başarının terfilerde ön plana çıkması ve TSK'daki motivasyonun artması hedefleniyor.

Değişikliğin Değerlendirilmesi:

TSK Personel Kanunu'nda yapılması planlanan bu değişiklik, TSK'da çalışan subaylar tarafından olumlu karşılandı. Subaylar, bu değişikliğin liyakat ve başarıya dayalı bir terfi sistemi oluşturulmasına katkıda bulunacağını ve TSK'daki motivasyonu artıracağını düşünüyor.

Bazı uzmanlar ise bu değişikliğin TSK'daki hiyerarşik yapıyı zedeleyebileceği ve Kuvvet Komutanlıklarının yetkilerini sınırlandırabileceği endişesini dile getiriyor. Bu endişelere karşı yetkililer ise değişikliğin TSK'daki hiyerarşik yapıyı zedelemeyeceğini ve Kuvvet Komutanlıklarının yetkilerini sınırlandırmayacağını savunuyor.

Sonuç:

MSB'den bedelli askerlik ücretiyle ilgili '1 Temmuz' hatırlatması MSB'den bedelli askerlik ücretiyle ilgili '1 Temmuz' hatırlatması

TSK Personel Kanunu'nda yapılması planlanan bu değişiklik, TSK'daki terfi sisteminde önemli bir değişime yol açacak. Bu değişikliğin TSK'ya nasıl bir katkı sağlayacağı ise önümüzdeki süreçte daha net bir şekilde görülebilecek.