Araç sahiplerinin beklediği akaryakıt indirimi geldi Araç sahiplerinin beklediği akaryakıt indirimi geldi
Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen Staj ve Çıraklık Mağdurları Bursa’da buluşarak basın açıklaması yaptı.

Staj sigortası mağdurları, staj ve çıraklık dönemindeki çalışmalarının sigorta başlangıcı sayılmasını protesto etmek amacıyla; İzmir, Balıkesir, Muş, Eskişehir ve çeşitli illerden gelen staj mağdurlarıyla kalabalık bir şekilde 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

İzmir, Denizli, Eskişehir, Balıkesir, Muş ve daha birçok ilden gelen vatandaşların katılımıyla düzenlenen eyleme Staj ve Çırak Mağdurları Derneği Genel Başkanı Murat Salman‘ın yanı sıra CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın ile İYİ Parti ve Saadet Partisi Bursa teşkilatlarından temsilciler de destek verdi.

Basın açıklamasını Staj ve Çıraklık Mağdurları Derneği‘nden Murat Beyazkuş okudu.

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Staj ve çıraklıkları kendi istekleri dışında yarım bırakılarak ilk işe giriş tarihleri kabul edilmeyen stajyer ve çıraklar buradan bir daha iletiyoruz ki aileleri ile milyonları bulan mağdur ve mazlum kişileriz.

Biz çocuk yaşlarda sanayinin en küçük kuruluşundan en büyük kuruluşuna hatta devlet kuruluşlarında alın terimiz ile mesailere bırakılarak bir işçi bir emekçi olarak çalıştırıldık. Bize devletimiz sigorta numarası verdi bu senin geleceğin bunu kaybetme bile denildi biz çocuktuk yaşıtlarımız çalışmanın iş hayatının ne olduğunu bilmediği zamanlarda torna tezgahlarının kaynak atölyelerinin vb bir çok üretim araçlarının başında mesai saati olmaksızın çalıştırıldık biz emek verdik alınteri döktük canla başla bu ekonominin çarklarını çevirdik . Geldiğimiz ve yaşadığımız süreçte e devlette ve sosyal güvenlik kurumundaki işe giriş tarihi yazan başlangıç numarasının emekliliğe faydası olmadığını öğrendik . Burada Dikkatinizi çekerek belirtiyoruz ki işe giriş tarihi evet biz stajyer ve çıraklar bulundukları yerde iş yapan işçilerdik onlarla yemek yedik, aynı servise bindik ve ücret aldık.

Bu gün avukat, doktor ve hatta yurt dışındaki gurbetçi türkün tüm stajları SGK'ca emeklilik için başlangıç sayılmaktadır. Bu ülkenin öz ve öz evlatları olarak bizlerin emekleri alınterleri stajyerliği ve çıraklığı giriş sayılmamaktadır.

Anayasanın eşitlik ilkesine dayanarak ve güvenerek diyoruz ki doktor, avukat ve yurt dışı stajyere tanınan imtiyazların biz stajyer ve çıraklara da sağlanması gerekmektedir. Aksi durumda bu hukuksuz ve haksız uygulama için demokratik hak arayışımızdan ödün vermemizi kimse beklememelidir.

Çözüm çok kolay ve nettir;

5510 sayılı 1999 öncesi hakların teslim edildiği sosyal güvenlik yasanın içerisine bir madde ile stajyer ve çırakların başlangıç tarihlerinin borçlanılarak sigorta tarihlerinin başlangıç sayılması maddesinin eklenmesidir."