• BIST 107.303
 • Altın 153,156
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  Sezonun ilk pamuk hasatı

  20.08.2008 15:55
  Önceki yıllarda olduğu gibi bu sezonda ilk ürün pamuk hasadı Tuzburgazıve Doğanbey Köyü üreticilerinden Ramazan Arslan ve Osman Karadayı’dan geldi.
  Sezonun ilk pamuk hasatı
  Sezonun ilk pamuk hasatı Sezonun ilk pamuk hasatı Sezonun ilk pamuk hasatı

  Önceki yıllarda olduğu gibi bu sezonda ilk ürün pamuk hasadı Tuzburgazıve Doğanbey Köyü üreticilerinden Ramazan Arslan ve Osman Karadayı"dan geldi.
  Söke Ovasında sezonun ilk pamuk hasadı yapıldı.Türkiye"nin yıllardır pamuk ambarı olarak bilinen Söke Ovasında Pamuk hasadı bu sezon umutlu başladı. Son dönemlerde izlenen pamuk politikası ve girdilerin her geçen gün artması nedeniyle sezonu hep zararla kapatan pamukçu bu sezona umutlu bakmakta. Pamuk üretiminde öncü olan Söke Ovasında sezonun ilk pamuk hasadı önceki yıllarda olduğu gibi bu üretim sezonunda da Doğanbey ve Tuzburgazı Köylerinde Ramazan Arslan ve Osman Karadayı adlı üreticiler gerçekleştirdi.
  İlk ürün pamuğu yetiştiren üreticilerden Osman Karadayı pamuk taban fiatının 1.5 YTL olması gerektiğini söyleyerek “Geçtiğimiz yıl sulamada çekilen sıkıntıdan ürünlerimizi bir su verebilmiştik,bu yıl ikinci sulamayı yapabilmemiz nedeniyle verimde geçtiğimiz yıla göre artış bekliyoruz. Ovamızda pamuk üretimin git gide azaldığı bir gerçek,eğer tamamen yok olması istenmiyorsa taban fiyatı emeğimizi kurtaracak şekilde açıklansın” derken sezonun ilk ürününü yetiştirmekten çok mutlu olduğunu söyledi.
  İlk ürün pamuğu yetiştiren Osman Karadayı toplanan pamuğunu Söke Tariş Pamuk
  Kooperatifine teslim edeceğini sözlerine ekledi.
  Söke Ziraat Odası Başkanı Muhsin Örnek"de Tuzburgazı ve Doğanbey Köylerinin pamuk üretiminde yıllardır erkenci olduklarını söyleyerek “Ovamızda Eylül ayı ortalarında başlaması beklenilen pamuk hasadı daha uygun iklimden ve bu yöredeki çiftçilerimizin duyarlılığından erken başlamakta.Üreticilerimizi kutluyor,sezonun bereketli geçmesini diliyorum” dedi.
  Örnek, ilk ürün pamuğu yetiştiren üreticilerin plaketle ödüllendirileceğini sözlerine ekledi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim