Türkiye'nin kuzeyinden ve güneyinden geçen fay hatlarıyla neredeyse aynı olan San Andreas fayı üstündeki Los Angeles'ta, yeni bir dönem başlıyor. Amerikan medyası, Türkiye ve Suriye'de büyük yıkıma yol açan depremlerin ardından Los Angeles'ta inşaat yönetmeliğinin güncelleneceğini duyurdu.

ABC, San Francisco eyaletine bağlı şehirde Çarşamba günü bir oylama gerçekleştiğini yazdı. Oylama sonucunda, Los Angeles'taki inşaat yönetmeliğinin yenilenmesi ve esnek olmayan tüm yüksek binaların 10 yıl içerisinde güçlendirilmesi kararı alındı. İlçe denetim kurulu, muhtemel bir depremde can kaybını en aza indirmek amacıyla dayanıksız yapıların acilen güçlendirilmesini veya onarılması gerektiğini söylüyor.

Düzenlemenin Los Angeles ve ilçe çevresindeki tüm binaları kapsayacağını aktaran ABC, ilçede yeni binaların sismik hareketliliğe dayanabilmesini sağlamak amacıyla inşaat standartlarının daha önce güncellendiğini ancak özellikle esnek olmayan betonarme yüksek binaların muhtemel bir deprem sırasında risk teşkil ettiğini aktardı.

Los Angeles'taki eski ince katlı ahşap yapılar ile ek güçlendirmesi bulunmayan kapatılmamış boşluklara sahip tek katlı ya da çok katlı büyük ahşap yapılar da, depreme karşı kırılgan. Habere göre, Los Angeles'taki bina sahiplerinden üç yıl içinde bir yapısal değerlendirme raporu istenecek. Söz konusu raporda binaların 2028'e kadar güçlendirilmesi veya yıkılmasına dair bir plan yer alacak. Bütün plan 10 yıl içinde tamamlanacak.

Yeni düzenlemeyle, ilçe yönetimi bina sahiplerini destekleyecek programlar açıklamak zorunda. Ekonomik durumu yerinde olmayan bina sahiplerine sıfır faizli krediler verilecek veya inşaat sübvansiyonları sağlanacak.

NATO'dan Putin'in nükleer hamlesine açıklama: Rusya'nın nükleer söylemi tehlikeli ve sorumsuzca NATO'dan Putin'in nükleer hamlesine açıklama: Rusya'nın nükleer söylemi tehlikeli ve sorumsuzca

Los Angeles, halihazırda zayıf ince katlı binaların hacim değerlendirmesi veya nerede yoğunlaştığını gösteren güncel bina indeksine sahip değil. Denetim kurulu, söz konusu eksikliğin özellikle siyah ve kahverengi toplulukların muhtemel bir depremde orantısız kayıp vermemesi için öncelik olarak giderilmesini istiyor.

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), ünlü San Andreas Fayı üstünde meydana gelebilecek 7.8 büyüklüğündeki bir depremin California'nın güneyinde 1800 ölüme, 50 bin yaralanmaya yol açabileceği tahmininde bulunuyor.

RUS MEDYASINDAN SKANDAL BAŞLIK

6 Şubat depremlerinin ardından fazlasıyla popüler hale gelen Hollandalı 'gökbilimci' Frank Hoogerbeets, bir kez daha gündemde. Bilim insanları tarafından 'Uzman değil, kahin değil, şarlatan!' olarak nitelenen Hoogerbeets'in YouTube kanalındaki tahminleri, Rusya'dan İran'a birçok ülkede haberleştirildi. Sözde uzman, Mart ayının ilk haftasının olağanüstü kritik olduğunu ileri sürüp 8 büyüklüğüne ulaşabilecek bir deprem beklediğini söyledi.

2 Mart ile 7 Mart arasında gezegen geometrisindeki hassas kümelenmenin yeryüzünde çok büyük bir sismik aktiviteye yol açacağını savunan Hoogerbeets, mega deprem için Kamçatka Yarımadası ve Kuril Adaları'ndan Filipinler ve Endonezya'ya kadar binlerce kilometrelik bir alanı işaret etti.

Sözde uzmanın dile getirdiği bölge, yeryüzünün en büyük su kütlesi Pasifik Okyanusu'nu boydan boyda kat eden Pasifik Ateş Çemberi fay hattının üzerinde yer alıyor. Dünyada en fazla depremin meydana geldiği hat olan Pasifik Ateş Çemberi, aynı zamanda onlarca aktif volkana ev sahipliği yapıyor.

Rusya Bilimler Akademisi Jeofizik Araştırma biriminin Kamçatka yöneticisi Danila Chebrov, şarlatan Hoogerbeets'in bir amatör olduğunu söyledi, güneş sistemindeki gezegenlerin hareketleriyle dünyadaki sismik hareketler arasında fazlasıyla zayıf bir bağlantı bulunduğunu hatırlattı.

Russia Today televizyonu hiçbir bilimsel kimliği bulunmayan Frank Hoogerbeets'i 'sismolog' olarak tanımladı, 'Türkiye deprem tahmininin arkasındaki sismolog yeni uyarı yayınladı' gibi skandal bir başlık attı. İran Tasnim ajansı da 'Türkiye depremlerini tahmin eden sismologdan yeni uyarı' başlığını tercih etti.

Gezegenlerin dizilimi üzerinden deprem tahminleri yaptığını öne süren Hoogerbeets, dünyanın farklı konumlarına ilişkin sürekli uyarılarda bulunuyor. Hollandalı şarlatan, 3 Şubat'ta attığı bir tweet'te "Er ya da geç bu bölgede (Türkiye'nin Güney-Orta bölgesi, Ürdün, Suriye, Lübnan) 7.5 büyüklüğünde bir deprem olacak" diye yazmış, sosyal medya hesabından bir de video paylaşmıştı. Ay geometrisinin güçlü bir sismik aktiviteye sebep olabileceğini iddia eden Hoogerbeets, şunları da eklemişti:

"6 büyüklüğünde sarsıntıya sebep olacak bu sismik hareketin 8 Şubat tarihinde olması bekleniyor. 10 Şubat tarihinde de sismik dalgalar bekliyorum. Fakat bunun şiddetli olmayacağını tahmin ediyorum. Şubat ayının ortası olan 13-14 Şubat tarihleri arasında Ay geometrisinin oluştuğunu görüyoruz. Bu biraz daha kritik olabilir."