Salatalığın %96’sı sudan oluşur. Hem yaz sıcaklarında sıvı ihtiyacını karşılar hem de bol miktarda lif barındırdığı için tokluk hissi verir. Ayrıca salatalık yüksek C vitamini içerdiği için cilt için de mucizevi etkiler yaratır. Salatalığın hem lezzetinden hem de faydasından yararlanmak için onun tazeliğini uzun süre korumak gerekir.

Mevsiminde yaz salatalıkları çıtır çıtır, tatlı ve lezzetlidir. Salatalardan sandviçlere kadar her şeyde kullanılabilir. Onları turşu yapabilir, yemeklerde kullanabilir veya cacık şeklinde kullanabilirsiniz. Salatalık eğer düzgün saklanırsa 3 haftaya kadar dayanabilir. Sizler için derlediğimiz bu pratik yöntemlerle salatalıklarınız çıtır çıtır kalacak!

Serhat Akın'dan yıllar sonra gelen Survivor itirafı! 'Çocuklarımın okul parasını...' Serhat Akın'dan yıllar sonra gelen Survivor itirafı! 'Çocuklarımın okul parasını...'

SAKLAMA KABI VE KAĞIT PEÇETE KULLANIN

Salatalıkları yıkadıktan sonra mutlaka iyice kurutmalısınız. Salatalık hemen kullanılmayacaksa buzdolabında saklanmalıdır. Salatalığın ömrünü uzatmak ve tazeliğini korumak adına en çok tercih edilen yöntem buzdolabı yöntemidir. Çünkü salatalıklar kese kağıdında saklanırsa suyunu kaybeder ve büzüşerek yumuşar.

Poşette saklama yönteminde de salatalıklar terler ve ıslanır. Böylece salatalıklar hızla bozulur. Salatalıkların uzun süre taze kalması için bir saklama kutusunun içine kağıt peçete açıp salatalıkları yerleştirin. Bu şekilde muhafaza ederek salatalıklarınızın uzun süre çıtır çıtır kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntemle saklanan salatalıklar 3 haftaya kadar tazeliğini koruyabilir.