Günümüzde pek çok gıda ürününün sahtesi üretiliyor. Tüketiciyi tuzağa düşüren sahte gıda ürünlerinden biri de tereyağı. Bal ve zeytinyağında olduğu gibi tereyağının da market raflarında sahtesine rastlamak ne yazık ki mümkün. Peki aslında insan sağlığına pek çok faydası bulunan ve uzmanlar tarafından tüketilmesi önerilen tereyağının sahte mi yoksa gerçek mi olduğu nasıl anlaşılır? İşte dolabınızdaki tereyağının sahte mi yoksa gerçek mi olduğunuzu anlamanızı sağlayacak pratik yöntemler...

TEREYAĞININ GERÇEK OLDUĞUNU ANLAMAK İÇİN BU YÖNTEMLERİ DENEYİN

İçeriğindeki A,D ve E vitaminleri ile insan sağlığına son derece faydalı olan, kolestrolü düşürürken, antioksidan etkisi ile vücudu toksinlerden arındıran tereyağının sahtesi adeta zehir saçıyor. Paketli halde alınan tereyağının sahte olup olmadığını anlamak için ise evde kolayca yapılabilen birkaç pratik yöntemi uygulamak yetiyor. 

1. SICAK SUDA NASIL ERİDİĞİNİ KONTROL EDİN

 Tereyağını sıcak suya koyduğunuzda bütün halde eriyorsa bu tereyağının gerçek olduğuna işarettir. Eğer yağ, su içerisinde dağılıyor ve o şekilde eriyorsa  sahtedir.

2. BUZDOLABINDAN ÇIKARDIKTAN SONRA KESMEYİ DENEYİN

Tereyağını buzdolabından çıkardıktan hemen sonra kesmek, yağın gerçek olup olmadığını anlama noktasında kullanabileceğiniz yöntemlerden biridir. Eğer tereyağını bıçakla kesmeye zorlanıyorsanız yani yapısı daha katı bir formdaysa gerçektir. Bıçak değdiği anda parçalanıyorsa tereyağının sahte olduğunu anlayabilirsiniz.

3. ODA SICAKLIĞINDA BIRAKIP NASIL ERİDİĞİNE BAKIN

Yemeklere koyacağınız tereyağını oda sıcaklığında eriterek kullanmanız hem lezzet hem de sağlık açısından daha yararlı olacaktır. Bunun yanısıra tereyağının gerçek olup olmadığını da oda sıcaklığında eriterek anlayabilirsiniz. Eğer tereyağı oda ısısında erirken yavaş yavaş yumuşuyor ise endişeye kapılmanıza gerek yok. Ancak erirken su salıyorsa tereyağının sahte olduğundan şüphelenebilirsiniz. 

4. ERİYEN TEREYAĞININ RENGİ SİZE İPUCU VERECEKTİR

Tereyağını erittikten sonra rengini kontrol etmek sahte olup olmadığınızı anlamaya yardımcı olacaktır. Tereyağının eriyen kısımlarının rengi genelinden daha koyuysa bu durum yağın içerisinde gıda boyası kullanıldığına işaret eder. Özellikle tereyağında böyle bir durum tespit ederseniz kullanmamanızı öneririz.

Arkadaşına taktığı altını icrayla geri aldı Arkadaşına taktığı altını icrayla geri aldı

5. TEREYAĞI EĞER KÖPÜRMÜYORSA KULLANMAYIN

Tereyağını tavaya alıp ısıttığınızda göz ogöz olması ve ardından da yükseleyen ısıyla birlikte köpürmesi gerekir. Eğer tereyağı köpürmüyorsa muhtemelen bu sahte olduğunu gösterecektir. Çünkü tereyağının köpürmesinin nedeni içerisinde bulunan suyun yoğunluk farkından kaynaklanır. Dolayısıyla ocağa aldığınızda köpürmeyen tereyağını tüketmemeniz sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır.