Dünyanın en zengin iş insanlarını radarına alan Forbes Dergisi her yıl olduğu gibi bu yıl da “ABD’nin en zengin 400 iş insanı" listesini duyurdu. Liste 500 milyar dolar daha zenginleşirken 18 yeni milyarder de listeye dahil oldu. İş dünyasının ünlü isimleri Eren Özmen ve Fatih Özmen çifti de sıralamaya girmeyi başardı.

DEVLER YİNE ZİRVEDE YER ALDI

Yeni zenginlere basketbolcu Michael Jordan dahil olurken toplam servetin 4.5 trilyon doları bulduğu zenginler listesinde Elon Musk 251 milyar dolarla birinci sırada yer aldı. Musk’ı 160 milyar dolarla Amazon’un sahibi Jeff Bezos takip ederken üçüncü sırada 158 milyar dolarla Oracle’ın sahibi Larry Ellison yer aldı. ABD’nin ilk 10 zengininin servetlerinin toplamı 1.3 trilyon doları aştı. Sadece ilk 10 listesinde bulunan Elon Musk, Mark Zuckerberg ve Bill Gates gibi teknoloji milyarderleri geçen yıla oranla servetlerini tam 300 milyar dolar artırdı.

Dev Bankadan Dolar Tahmini Dev Bankadan Dolar Tahmini

TRUMP’A ‘ELVEDA’ DEDİLER

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın liste dışı kaldığı milyarderler listesinde bir başka dikkat çeken isim ise risk sermayesi şirketi Thrive Capital’in kurucusu ve yönetici ortağı Josh Kushner oldu. 38 yaşındaki Kushner emlak kralı Charles Kushner’in oğlu, Trump’ın damadı aynı zamanda Jared Kushner’in de kardeşi oluyor.

Özmen çifti zenginler radarına takıldı! İş dünyasının ünlü isimleri Forbes 400’e adını yazdırdı…

KAZANAN TEKNOLOJİ OLDU

Bu dönem en büyük kazanç elde edenler ise teknoloji şirketleri oldu. Zenginlerin kazançların yarısı ise, toparlanan teknoloji hisselerinden geliyor. Sekiz teknoloji patronu servetlerine 10 milyar dolar veya daha fazlasını ekledi.

LİSTEDE İKİ TÜRK DE YERİNİ ALDI

Türk iş insanı Özmen çifti de listede dikkat çeken isimler arasındaydı. 3,4 milyar dolarlık serveti ile 338. sıradan listeye giren Eren Özmen ve 3,3 milyar dolarlık serveti ile 345. sırada yer alan Fatih Özmen, Özel havacılık ve savunma şirketi Sierra Nevada Corporation'ın (SNC) sahipleri. Listeye yeni giren isimler olurken, hali hazırda listede bulunanların da servetlerini katladığı görüldü.

20 PERSONELLE DÜNYAYA AÇILDILAR

SNC'nin Dream Chaser uzay aracı, NASA tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu'na en az yedi kargo görevi için sözleşme imzaladı. Nisan 2021'de SNC, Dream Chaser'ın başını çektiği uzay yeteneklerini yeni bir ticari uzay şirketi olan Sierra Space'e dönüştürdü. Kasım 2021'de 4,5 milyar dolar değerlemeyle 1,4 milyar dolar toplayan Sierra Space, 2023'ün sonlarında veya 2024'te Tenacity adlı bir kargo Dream Chaser'ın ilk uçuşunu başlatmaya hazırlanıyor. Her ikisi de Türk olan Eren Özmen ve eşi Fatih Özmen, SNC'yi 1994 yılında sadece 20 çalışanı varken satın aldı.