Enflasyon ülkemizdeki 7’den 70’e her üründe kendini gösterirken, ülke insanının otomobil tutkusu sayesinde en çok konuşulan konu her zaman olduğu gibi yine otomobil fiyatları oluyor. Gerçekten de sıfır otomobillerin bir senede 2 kattan fazla değerlenmiş olması, ikinci el otomobil pazarında da benzer bir sonucu beraberinde getirdi.

Bununla birlikte ikinci el otomobil piyasasında oldukça değişik türden satıcıların ortaya çıktığı da bir gerçek. Buna göre malum sitede sıfır km olmasına rağmen binlerce ikinci el araç satış ilanına rastlamak mümkün. Bu tarz ilanların arkasında ise, otomobil bayilerinden sıfır otomobilleri satın alarak kendi şirketleri üzerinden satan galeriler bulunuyor. Ancak hükümet, yaptığı yeni bir düzenleme ile bu duruma bir dur demek niyetinde.

Hatırlanacağı üzere birkaç gün önce Ticaret Bakanı Muş’un yaptığı açıklamada, bundan böyle sıfır otomobili bayiden alan şirketlerin 6 ay süre geçmeden ve aracın km’si de en az 6 bin km olmadan satamayacaklarını duyurmuştu. Bu açıklama kafalarda 6 ay ve 6 bin km sınırı tek tek mi yoksa ikisi birlikte mi uygulanacak sorusunu getirirken, kafalardaki sorular dün yayınlanan yönetmelikle son bulmuş oldu.

Buna göre 1 Temmuz 2023 tarihine kadar satın alınan sıfır otomobiller, eğer şirketler tarafından alındıysa 6 ay geçmeden ve bu araçlar 6 bin km yapmadan satılamayacak. Yani bu tür araçların satılabilmesi için hem 6 aylık sürenin geçmesi hem de araç km’sinin en az 6 bini bulması gerekecek.