Yıldırım, şu anda otobüs bileti fiyatlarının kampanyalı olduğunu, ancak yoğunluğun artmasıyla birlikte fiyatların yükselebileceğini belirtti. Ancak, fiyatların 4 ayda bir belirlendiğini ve bu nedenle zammın üst sınıra kadar çekilebileceğini vurguladı.

Bu yıl Kurban Bayramı, okulların kapanacağı hafta olan 15-19 Haziran tarihlerine denk geliyor. Bayram öncesinde otobüs firmaları hazırlıklarını hızlandırmış durumda. Sektör temsilcileri, bayram tatili nedeniyle artan yoğunluğa dikkat çekerken, otobüs biletlerinin şimdiden tükenmeye başladığını ifade etti.

Mustafa Yıldırım, artan seyahat taleplerine cevap verebilmek için 12-25 Haziran döneminde ek seferler koymayı planladıklarını açıkladı. "Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılması planlanan düzenlemeyle turizm belgeli araçlar da yolcu taşımacılığında kullanılacak. Ek seferler düzenlemek için Bakanlıkça izin verilmesini bekliyoruz," dedi.

Yıldırım, otobüs bileti fiyatlarının 4 aylık sürelerle belirlendiğini ve şu anda bilet fiyatlarında bir miktar indirim uygulandığını belirtti. "Firmalar, yoğunluk arttıkça biletleri tavan fiyattan satışa sunabilir ama belirlenen fiyat sınırının üzerinde satış yapamaz," diye konuştu.

Gazze'de korkunç bilanço: En az 37 bin 431 ölü Gazze'de korkunç bilanço: En az 37 bin 431 ölü

Bayram tatili süresince şehirler arası yollarda yoğunluk yaşanacağına dikkat çeken Yıldırım, trafiğe çıkacak sürücülere dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu. Otobüs sürücülerinin direksiyon başında telefon kullanmaması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, "Araç kullanacak sürücüler yorgun, uykusuz ve bakımsız araçlarla yola çıkmamalı. Seyahat edecek vatandaşlar da emniyet kemeri takma konusuna özen göstermeli," dedi.

Yıldırım, meydana gelen kazalarda yaralanma ve ölümlerin en büyük sebebinin emniyet kemeri takılmaması olduğunu belirterek, "Emniyet kemeri zaten bir zorunluluk. Yolcularımızın da bu konuda hassasiyet göstermesini şiddetle tavsiye ediyorum," ifadelerini kullandı.