POSTA.COM.TR-Kraliçe II. Elizabeth'in ölümünün ardından Birleşik Krallık'ın başına Kraliçe'nin oğlu Kral III. Charles geçti. Dün cenaze töreni yapılan Kraliçe Elizabeth döneminde Amerikalı aktris Meghan Markle ile evlenerek kraliyet ailesi ile ilişiğini kesen Kral Charles'ın küçük oğlu Prens Harry ile ilgili bomba bir iddia ortaya atıldı.

POSTA.COM.TR-Kraliçe II. Elizabeth'in ölümünün ardından Birleşik Krallık'ın başına Kraliçe'nin oğlu Kral III. Charles geçti. Dün cenaze töreni yapılan Kraliçe Elizabeth döneminde Amerikalı aktris Meghan Markle ile evlenerek kraliyet ailesi ile ilişiğini kesen Kral Charles'ın küçük oğlu Prens Harry ile ilgili bomba bir iddia ortaya atıldı.

Tüm dünya dün İngiltere'nin hayatını kaybeden Kraliçe Elizabeth'e olan vedasını izledi. Burada dikkat çeken isimlerden biri de Prens Harry ve eşi Meghan Markle oldu.

Kraliyet ailesi haklarından vazgeçen Prens Harry, abisi Prens William ve babası Kral III. Charles'ın aksine askeri üniforma ile değil, sivil olarak cenaze törenine katıldı. Cenazenin hemen arkasından ise tüm dünyada çokça konuşulacak o iddia geldi.

İngiltere'de tahtta en uzun süre kalma rekorunun sahibi Kraliçe Elizabeth, 8 Eylül'de hayatını kaybetmesinin ardından hazırlanan cenaze töreni dün gerçekleştirildi.

Onlarca devlet liderinin katıldığı ve milyonlar tarafından merakla takip etti. Kraliçe'nin cenazesi yaklaşık 6,5 saat süren törenin ardından babası Kral V. George ve eşi Philip Mountbatten'ın yanına toprağa verildi.

Sussex Düşesi Meghan Markle da tüm kraliyet ailesi üyeleri ile beraber cenaze töreni için kilisedeki yerini aldı.

Kraliçe Elizabeth'in kendisine hediye ettiği inci küpeleri takan Markle, Kraliçe'nin tabutu taşındığı sırada gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

Kraliçe'nin cenaze töreni için Londra’da bulunan ABD Başkanı Joe Biden ve eşi Jill Biden, İngiltere Başbakanı Liz Truss, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog, İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins, Brezilya Başbakanı Jair Bolsonaro gibi isimler Westminister Kilisesi’ne giriş yaptı. Kanada Başbakanı Justin Trudeau törene eşiyle birlikte katıldı.

Törene, Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldı.

Törene Çin’den Devlet Başkan Yardımcısı Wang Qishan, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin eşi Olena Zelenska başta olmak üzere 500’e yakın dünya lideri ve üst düzey isim katıldı.

Tarifeli uçakla Londra’ya gelişleri gündem olan Japonya İmparatoru Naruhito ve eşi Masako da Westminister Kilisesi’ne geldi.

İngiltere’nin eski Başbakanları Tony Blair, Gordon Brown ve David Cameron da törendeki yerlerini alırken kısa bir süre önce başbakanlıktan ayrılan Boris Johnson cenazeye eşi Carrie Johnson ile katıldı.

İngiliz DailyStar'ın haberine göre, tüm İngiltere ve dünya bu cenazeyi konuşurken Medyum Jasmine Rose Anderson, tüm dengeleri değiştirecek bir iddia ortaya attı.

Anderson'un iddiasına göre, 73 yaşında tahta geçen Kral Charles'ın hükümdarlığı uzun sürmeyecek. Kral Charles'ın hükümdarlığının ardından tahtın büyük oğlu Prens William'ın geleceği düşünülüyor. Anderson, bunun '3 vakte' kadar olacağını ve Prens William'ın kral olacağını söyledi.

Bunun ardından ise şu an tahta oturmak için 5. sırada bulunan ve tüm kraliyet ailesi haklarından vazgeçen Prens Harry'nin 8 yıl içerisinde kral olacağını iddia etti.

Prens Harry'nin tahta geçeceği senaryoyu anlatan Anderson, bunun en büyük sebebinin ekonomik kriz olacağını belirtti.