Bir dizi yeni araç ve teknoloji, artık kendi ev veya ofis bilgisayarınızda tedavi aramanın her zamankinden daha kolay olduğu anlamına geliyor. Günümüzde çevrimiçi bir terapi programı ile bir terapist sadece bir fare tıklaması uzağınızda olabilir. Birçok kişi için, özellikle bir , psikiyatrist danışmanımız bizzat kendi hizmetlerine kolayca ulaşamayanlar için kullanışlıdır.

Online terapi alanında yılların vermiş olduğu bilgi birikimi ile ülkemizde söz sahibi olan İzmir Nora Psikoloji kliniği, Ülkenin neresinde olursanız olun, online psikolog ve Terapi hizmetleri sunmaktadır. tercihlerinde de aynı şekilde yüzlerce danışanın sorunlarına çözüm üretmiştir.

Online Terapi Nedir?

Terapistler, telekomünikasyon ekipmanı veya cihazları tarafından verilen herhangi bir tedaviyi tanımlamak için “telepsikoloji” terimini kullanırlar. Web terapisi, telefon terapisi, metin terapisi veya internet terapisi veya online terapi programı olarak da anıldığını duyabilirsiniz.

Bir web sitesi, telefon veya mobil uygulama aracılığıyla bir psikologla iletişim kurduğunuzda, telepsikoloji hizmetleri mevcuttur.

Psikoterapi ve bir psikologla çalışmak teknolojik gelişmelerden yararlanabilir. Telepsikoloji ve telesağlık, yüz yüze psikoterapi seanslarına kıyasla ne kadar etkili olduğunu bilmek isteyen araştırmacılardan büyük ilgi görüyor.

Çevrimiçi bir terapi programına katılmadan önce şunları göz önünde bulundurmalısınız:

Online Terapi Yüz yüze tedaviye kıyasla nasıldır?

Yüz yüze tedaviye kıyasla, çevrimiçi terapi programının birçok potansiyel avantajı ve dezavantajı vardır.

Kendi evinizin rahatlığında çevrimiçi bir terapi programı yapılabilir, böylece işten izin almanıza veya trafik konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Psikoloğunuzla görüşmek için çok uzağa gitmenize gerek yok. Oturum, bir telefon numarasını çevirerek veya bir web sitesine giriş yaparak en rahat olduğunuz yerde gerçekleştirilebilir.

Bıçaklı kavga: 1 ölü, 1 yaralı Bıçaklı kavga: 1 ölü, 1 yaralı

Geleneksel yüz yüze tedavi bazen çevrimiçi danışmanlıkla karşılaştırıldığında daha az maliyetli görünebilir, ancak işten izin alınmasını, doktorunuzun ofisinde oturmak için harcanan zamanı veya seyahat etmeyi gerektirip gerektirmediğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Birçok kişi, özellikle gençler ve teknolojiyi sıklıkla kullananlar, online terapiyi oldukça uygun buluyor. E-posta, web seminerleri ve yazılı mesajlaşma giderek daha popüler etkileşim yolları haline geliyor ve özellikle hassas veya gizli bilgileri tartışırken yüz yüze görüşmelerden daha rahat veya kullanışlı görünebilir.

Uzak bölgelerde, bir psikoloğun ofisine gitmek bir saat veya daha fazla sürebilir. Bazı kronik hasta veya özürlü kişiler, durumları nedeniyle araçlarını kullanamayabilir veya evlerinden kolayca çıkamayabilirler. Bu durumlarda internet veya telefon yoluyla terapi onların tek seçeneği olabilir.

Uzmanlar, potansiyel avantajlarına rağmen, web terapisinin herkes veya her senaryo için ideal çözüm olmayabileceği konusunda uyarıyor. Sizin için en uygun seçenek olup olmadığını düşünün. Ayrıca, tedavi etmeye çalıştığınız endişeler için bu tedavi tarzının en iyi olup olmadığını da düşünmelisiniz, bazı insanlar yüz yüze görüşmelerle daha iyi sonuç verir.

Daha fazla hasta bu araçları kullanmak istediğinde, daha fazla psikolog da onları inceliyor. Bazı teknoloji araçlarının, ofis içi tedavi ile birlikte kullanıldığında yardımcı olduğu araştırmalarda gösterilmiştir.

Kısa mesajlar, randevular arasında birbirleriyle iletişim kurmanın uygun bir yolu olarak psikologlar ve hastaları arasında daha popüler hale geliyor. Ruh halleri ve fikirler, belirli uygulamalar kullanılarak kaydedilebilir ve izlenebilir. Bir hasta tatildeyken veya düzenli bir seansa katılamadığında, web konferansı ve gerçek zamanlı akış süreklilik sağlayabilir.