Cildinizin doğal yollarla ışıl ışıl olmasını istiyorsanız kahve telvesinin içindeki kafeinler doğru bir uygulama ile  cildinizde harikalar yaratabilir. 

Kahve telvesi, cilt için birçok güçlü faydaya sahip. Çoğumuz kahvenin dibindeki telveyi döküyoruz ancak bu telveyle yapılan öyle güzel bir peeling tarifi var ki! Telve peelingi tarifi ile güzelliğinize güzellik katacaksınız. 

İşyerinde şakalaşmak stresi azaltıyor İşyerinde şakalaşmak stresi azaltıyor

Kahve çekirdeklerinde bulunan kafein ve klorojenik asitler (CGA) , kuru ve donuk cilt, sivilce sorunları, pürüzler ve hatta sedef hastalığı gibi cilt problemlerinden kaynaklanan iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

Ek olarak, CGA ve kafeinin antimikrobiyal özellikleri göz önüne alındığında, kahve telvesi cilt enfeksiyonu hastalıklarıyla savaşmak için umut vericidir.

Yüzü kahve telvesi ile ovmak, ölü deri hücrelerini temizlemeye ve gözenekleri açmaya yardımcı olabilirKahvedeki klorojenik asitler ayrıca iltihaplanmayı azaltabilir ve bazı bakteri türlerine karşı koruma sağlar.

Sıfır masrafla güzelleştiren kahve telvesi peelingi

Sıfır masrafla güzelleştiren kahve telvesi peelingi 

Sabah bakımınız için de doğal bir ürün olan telveyi kolayca kullanabilmek için öncelikle bir fincan türk kahvesi ya da filtre kahve hazırlayın. İçim için hazırlanan kahveye bir tatlı kaşığı telve eklenmesi yeterlidir, ancak bakım amaçlı kullanacağınız kahve için bir yemek kaşığına kadar telve kullanabilirsiniz.

 • Ölü deriyi temizleyerek ciltteki pul pul görünümü engeller.
 • İçindeki limon sayesinde cildin canlı ve berrak bir görünümü olmasını sağlar.
 • İçerisindeki yağlar telvenin tanelerinin sertlerini azaltır ve cildin çizilmesini engeller aynı zamanda cildi nemlendirir.

Kahve telvesi ile yapacağınız düzenli bakım sayesinde kısa sürede cildiniz ışıl ışıl parlayacak. 

Kahvenin cildi aydınlatmada bu kadar harika olmasının ana nedeni , yüksek antioksidan içeriğidir . Kahvedeki antioksidanlar kan akışını artırır, hücre yenilenmesini destekler ve mevcut hasarı onarır, bunların tümü daha parlak, ışıltılı bir cilde katkıda bulunur.

 • 3 yemek kaşığı filtre kahve veya Türk kahvesi telvesi
 • 2 kaşık zeytinyağı veya hindistancevizi yağı (İsterseniz ikisinden birer kaşık da ekleyebilirsiniz)
 • 1 kaşık limon suyu

Yapılışı

 • Tüm malzemeleri bir kap içerisinde karıştırın ve kullanıma hazır hale getirin. Yüzünüze uygulayın. 
 • Ayrıca tüm vücudunuz için kullanabilirsiniz. Duşta tüm vücudunuza karışımı sürüp masaj yapın beş dakika bekletip durulayın. Haftada bir tekrarlanabilir. Cildin yağlı kalmaması için peeling sonrası duş jeli veya sabun kullanabilirsiniz

İŞTE KAHVE TELVESİNİN CİLDE FAYDALARI

İŞTE KAHVE TELVESİNİN CİLDE FAYDALARI 

 • Yüzünüze haftada 1 defa nazikçe uyguladığınızda cildin canlanmasına ve ölü hücrelerden arınmasına katkı sağlar.
 • Kan dolaşımını hızlandırdığı için cildi besler ve parlatır.
 • Özellikle bacak ve kol bölgesinde oluşan selülite karşı kahve masajı uygulamak, cildi canlandırarak portakalımsı görünümü iyileştirir. Bu masaj için yapılması gereken tek şey, duştayken yuvarlak hareketlerle ilgili bölgeye telve uygulamaktır.
 • Antioksidan özelliği ile cildi canlandıran ve uyaran telve, ciltteki hasarlı bölgelerin tedavisinde de oldukça faydalı. Ancak öncelikle küçük bir bölgede denenmesi ve alerjik reaksiyon oluşmadığından emin olunması önemlidir. Deneme için karın ya da üst bacak seçilmesi, herhangi bir şişme ya da kızarma olması halinde dışarıdan görünmemesini sağlayacaktır. Deneme için yüz ve boyun bölgesinin seçilmemesi gerekir.
 • Cildin sıkılaşması için uygulanabilecek maskelerden biri eşit miktarda telve, zeytinyağı ve badem yağı eklenerek hazırlanır. Malzemelerin iyice karıştığından emin olduktan sonra ince bir katman şekilde yüze ya da cilde uygulayabilirsiniz. 10 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın ve nemlendirici krem sürün.