Sedefnur, Sivas’taki Çağlar Ailesi’nin en küçük kızıydı. Anadolu Öğretmen Lisesi’ni bitirdikten sonra içmimarlık okumak için Kocaeli’ne geldi. 4 yıl kız yurdunda kaldı. Okulu uzayınca Elif adlı arkadaşıyla eve çıktılar. Ara sıra iki ablası da ziyarete geliyordu. Harçlığını çıkarmak için bir kafede çalışıyordu. Bir arkadaş ortamında da polis memuru Ahmet Ata ile tanışıp sevgili oldular.

İlişkileri iki yıldır devam ediyordu. 9 Ocak gecesi, polis arkadaşları Orhun Çetinkaya ve onun kız arkadaşı Elif Şenli ile birlikte Ahmet Ata’nın evine gitti. Gece alkol alıp eğlendiler. Soruşturma dosyasındaki kamera kayıtlarına göre, sabah saatlerinde Sedefnur, 7. kattaki evin balkonundan düştü. Ahmet Ata ifadesinde “Telefonumda kızlarla yazışmalarımı görmüş. Ağlayarak beni uyandırdı, tartıştık, sonra balkondan atladı” dedi. Evdeki Orhun Çetinkaya ve Elif Şenli de “Uyuyorduk, bir şey görmedik, Ahmet’in haykırışlarıyla uyandık” diye ifade verdi.

Ahmet Ata savcılıkta verdiği ifadesinde de Sedefnur’un daha önce de iki kez intihara teşebbüs ettiğini iddia etti. Sedefnur’un yakın arkadaşları ise ifadelerinde Ahmet Ata’nın, Sedefnur’a evlilik için uzun süredir baskı yaptığını anlattı.