Türkiye’nin, başta PKK “terör örgütlerine yuva olmakla” suçladığı İsveç, terörle mücadele yasasında önemli değişiklikler yapıyor. İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile önceki günkü ortak basın toplantısında “Türkiye’nin endişelerini ciddiye alıyoruz ve bunları çözmeye çalışıyoruz” derken, Stoltenberg de İsveç’in halihazırda terörle mücadele mevzuatını değiştirmekte olduğuna vurgu yaptı.

Süper Loto sonuçları sorgulama: 27 Eylül Süper Loto çekilişinde kazandıran numaralar... Süper Loto sonuçları sorgulama: 27 Eylül Süper Loto çekilişinde kazandıran numaralar...
NATO üyesi olmak isteyen İsveç, terörle mücadele yasasını sıkılaştırıyor. Stockholm hükümeti, böylece Ankara’nın vetosunu aşmayı umuyor.

Stoltenberg’in dikkat çektiği yasa değişikliği, İsveç parlamentosu Riksdag’da geçen 31 Mayıs’ta kabul edildi. Düzenleme 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek. Stockholm hükümeti, söz konusu teklife son şeklini şubat sonunda vererek meclise göndermişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerine veto sinyalini ise ilk kez, 13 Mayıs cuma günü vermişti.

YASADA NE VARİsveç’in yeni “Terör Suçları Yasası”, terörle bağlantılı suçların ele alındığı mevcut üç farklı yasa yerine, daha etkili tek bir düzenleme getiriyor. Yeni yasanın uygulamaya girmesiyle halihazırdaki düzenlemeler yürürlükten kalkmış olacak. 349 sayfalık yasa metni ile terörle bağlantılı suçların hemen hepsinde cezalar ağırlaştırılıyor. Düzenleme ile nelerin terör eylemi olduğuna dair liste de yürürlükten kaldırılarak; bir “ülke, organizasyon ya da topluluğu ciddi şekilde zarar vermek amacıyla işlenen tüm suçların” terör suçu olarak değerlendirilmesinin önü açılıyor. Ayrıca terörün teşvik edilmesi ve finansmanına yönelik ilave önlemler getiriliyor.

TÜRKİYE VURGUSUSöz konusu değişiklik, Türkiye’nin NATO itirazından önce gündeme gelmiş olsa da İsveç bu yasa ile Ankara’yı yumuşatmayı umuyor. Geçen cuma günü parlamentoda vekillere hitaben yaptığı konuşmada Dışişleri Bakanı Ann Linde, Türkiye’nin itirazları konusunda ilerleme kaydetmek istediklerini söyledi. Linde, “İsveç, terörü mümkün olan en güçlü şekilde kınıyor. Yeni ve daha sert terör yasası 1 Temmuz’da yürürlüğe girecekken, hükümet daha sıkı önlemler almaya da hazırlanıyor” dedi.

YENİ DÜZENLEME YOLDAHürriyet, Bakan Linde’nin işaret ettiği ilave adımları İsveç Dışişleri Bakanlığına sordu. Buna göre hükümet Terör Örgütü üyelerini hedef alacak ek bir düzenleme üzerinde daha çalışıyor. Yine NATO başvurusundan önce, geçen nisanda hazırlanan taslağa göre; terör örgütlerine katılımın özendirilmesi, propagandasının yapılması ve bireylerin terör eylemlerine teşvik edilmesi suçlarının cezaları ağırlaştırılacak. Halihazırda sivil toplum örgütlerinin görüşlerine açık teklif, hükümete terörle mücadelede önleyici tedbirler alma imkanı verirken, kolluk kuvvetlerinin takip ve izleme kapasitesini arttırıyor. Değişikliğin 1 Temmuz 2023’te yürürlüğe girmesi bekleniyor.

BİR DİĞER KONU SİLAH İHRACATIAnkara-Stockholm hattında krize neden olan bir diğer başlık ise Türkiye’ye uygulanan adı konmamış silah ambargosu. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, önceki günkü konuşmasında, Türkiye’nin bu konudaki şikayetinin haklı olduğuna dikkat çekerek, NATO üyesi olması durumunda İsveç’in, silah ihracatına ilişkin düzenlemeleri İttifak kurallarına uyduracağını kaydetti. Stoltenberg, Financial Times gazetesine verdiği demeçte ise Türkiye’nin meşru endişelerinin makul bir sürede aşılabileceğine inandığını söyledi. Sürecin başında iki ülkenin üyeliğinin “engelleneceğine inanmak için bir neden olmadığını” savunan Stoltenberg, hedefinin Finlandiya ve İsveç’i en kısa sürede üye yapabilmek olduğunu kaydetti.

Bilgi notu: Türkiye, İsveç’i PKK/YPG’ye müsamaha göstermekle suçlarken, İsveç bunu reddediyor. İsveç Dışişleri Bakanı Linde, PKK’nın 1984’ten beri ülkesinin terör listesinde olduğunu söylüyor. Türkiye ise PKK’ya desteğinden ötürü İsveç’in NATO üyeliğine karşı çıkıyor. (Muhammed KAFADAR/Hürriyet)