Deprem sonrası yakınlarına gitmek için yola çıkan aile, kaza yaptı: 2 kişi hayatını kaybetti Deprem sonrası yakınlarına gitmek için yola çıkan aile, kaza yaptı: 2 kişi hayatını kaybetti
Meteoroloji'den alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı kuzey ve iç kesimlerde hissedilir derece azalacak ve mevsim normallerine düşecek. İstanbul dahil 10 il sarı kodla uyarılırken bazı şehirlerde mevsimin ilk kar yağışı görülecek. İşte kar yağışı beklenen iller...

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı kuzey ve iç kesimlerde hissedilir derece azalacak ve mevsim normallerine düşecek. 

İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi'nce yapılan açıklamada, hava sıcaklıklarının 6 ila 12 derece azalmasının beklendiği ifade edilerek çarşamba günü kuzeybatı kesimlerden başlayarak tekrar artacağı kaydedildi. Açıklamada, rüzgarın, pazartesi ve salı günü Marmara Bölgesi’nde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esmesinin beklendiği bildirildi.

MARMARA'NIN YÜKSEK KESİMLERİNDE KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

Soğuk havayla birlikte bölgenin doğusunun yüksek kesimlerinde yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışlarının görülmesi beklendiği kaydedilerek, 3 gün İstanbul’da beklenen hava sıcaklıklarının pazartesi günü 7-8, salı 5-9, çarşamba günü ise 7-11 derece civarında olmasının beklendiği bildirildi. Yetkililer, hafta başında Marmara Bölgesi’ni etkilemesi beklenen soğuk hava, yer yer kar yağışları ile kuvvetli rüzgara karşı dikkatli ve tedbirli olunmasını istedi.

10 İL İÇİN SARI KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 10 il için sarı kodlu uyarı da yapıldı. MGM Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Manisa ve Tekirdağ için uyarıda bulundu. 

SARI KODLU UYARI NEDİR?

Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

BAZI İLLERDE GÜNÜN EN YÜKSEK SICAKLIKLARI

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, yağmurlu zamanla hafif karla karışık yağmur ve hafif kar yağışlı 7

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 8

İzmir: Parçalı ve az bulutlu 14

 

Adana: Az bulutlu ve açık 21

Antalya: Parçalı ve az bulutlu 20

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı (Yağışların yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.) 12

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı (Yağışların yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.) 14

Erzurum: Parçalı bulutlu 7

Diyarbakır: Az bulutlu ve açık 1

NERELERDE KAR YAĞACAK?

NTV Meteoroloji Uzmanı Dilek Çalışkan, canlı yayınında bazı şehir merkezlerinin kar etkisinde kalacağını belirtti.

 

Çalışkan, “İstanbul’da soğuk bir hava var, fırtına da var. Poyraz Marmara’da etkili oluyor. Ege bölgesinde İzmir, Bodrum tarafında da rüzgarın hızı 70-80 kilometreye kadar çıkıyor. Hissedilen sıcaklık neredeyse 9 derece olacak İzmir’de. İlerleyen saatlerde Kastamonu’da, Tokat, Amasya, Samsun ve Ordu’da rakımı 900’ün üzerinde olan yerlerde yoğun kar olacak. Orada birçok ilçenin rakımı 900’ün üzerinde. Bolu Dağı’na kısa süreli kar yağar, Karadeniz’de birçok yere sulu kar yağar. Akşam saatlerinden sonra Sivas merkezde kar başlar. Kayseri, Konya merkezde de gece yarısı ve yarın kar yağışı var. İstanbul yarın yağışsız ama soğuk ve rüzgarlı” değerlendirmesini yaptı.