Her plastik poşet için kasada 25 kuruş ücret tahsil eden marketçiler poşet fiyatının 75 kuruş olmasını talep ediyor. Posta.com.tr'ye konuşan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, çevreyi koruma amacıyla başlatılan uygulamayı marketçilerin kötüye kullanmaya başladığını belirtti. Ağaoğlu ayrıca, tüketicinin cebine para girmesini sağlayacak bir öneride bulundu.

Togg yeniden ‘Great Place to Work’ sertifikası kazandı Togg yeniden ‘Great Place to Work’ sertifikası kazandı

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Plastik poşetin maliyetini tüketiciye yükleyip üzerinden para kazanmaya çalıştıkları ortada. Marketlerde plastik poşetlerin paralı yapılmasının amacı insanları daha az plastik poşet tüketimine yöneltmek. Böylece çevre kirliliğinin önlenmesine katkı sağlanacaktı. Poşetler parayla satılınca çevreye atılmıyor mu? Atılıyor." dedi.

Aydın Ağaoğlu, platik ham madde fiyatlarının düşmesine rağmen marketçilerin zam talebinde bulunduğunu söyledi.

Aağaoğlu, "Madem doğayı korumayı hedefliyoruz o halde bizim görüşümüz şöyle" diyerek önerisini anlattı.

Çevreyi kirletenlerin aslında plastikler değil onu doğaya rastgele bırakan insanlar olduğunu söyleyen Ağaoğlu, "Tüketicinin bilinçli davranıp bunları çevreye bırakmak yerine geri dönüşüme aktaracak şekilde hareket etmesi durumunda, hem çevre kazanacaktır hem de ithal ürün olan plastik ham maddesi tüketimi azalacaktır. Böylece ekonomik olarak da ülkemiz kazançlı çıkacaktır." dedi.

3.8 MİLYAR LİRA TASARRUF SAĞLADI

Bakanlık verilerine göre, uygulamayla 4 yılda, plastik poşet kaynaklı 550 bin ton plastik atığın oluşumu ve 23 bin ton sera gazı salımı engellendi. Plastik poşet kullanımındaki azalma ile Türkiye’de plastik poşet üretimi için gerekli plastik ham madde ithali de düştü ve yaklaşık 3.8 milyar TL tasarruf sağlandı.

DHA