Dünyanın en büyük kripto para borsası alternatifleri içinde gösterilen Kucoin, gelişmiş altyapısı ve 600’den fazla altcoin’i listelemesiyle ön plana çıkan bir platform. 10 milyon kullanıcısı ile en çok tercih edilen borsalar içinde yer alan Kucoin, kripto para ekosisteminde farklı yatırım türleri için, “tek durak” yatırım merkezi olarak nitelendiriliyor.

2017 yılında kurulan Kucoin, en eski kripto para borsaları içinde yer alıyor. En çok kripto para seçeneğinin listelendiği borsalar içinde bulunan Kucoin, bu yönüyle birçok yatırımcının tercihi olmayı başardı. Türkiye’de de yasal olarak faaliyetlerini sürdüren borsa, kripto para alım satımında sunduğu fırsatlar ile öne çıkıyor. Peki Kucoin nedir ve hangi avantajlara sahip?

Kucoin nedir?

Kripto para yatırımında, doğru bir borsa tercihi, yatırımcılar için önemli avantajlar ifade ediyor. Kucoin, en popüler borsalardan biri olarak gösteriliyor. Hong Kong’da 2017 yılında kurulduktan sonra, Singapur ve Seyşeller’de de ofis açan borsa, dünya çapında 300’den fazla çalışana sahip. Türkiye’de de yasal olarak faaliyet gösteren borsa, farklı yatırım türlerinde, avantajlı bir kripto para yatırımı sunuyor.

Kucoin’de, Bitcoin, Ethereum, Solana ve Cardano başta olmak üzere 600’den fazla coin kripto para alım satımın yanı sıra vadeli (kaldıraçlı) işlemler piyasasında, staking, marjin ticareti, P2P ticaret ve lending gibi alternatiflerde tercih edilebiliyor. Borsada geniş coin seçeneklerinin listelenmesi, yatırımcılar için GEM coin’ler konusunda Kucoin’i öne çıkarıyor. Kendini, GEM coin’lerin merkezi olarak nitelendiren Kucoin’de, 1000’den fazla işlem çifti yer alıyor. Piyasa değeri düşük, yakın zamanda listelenmiş ve gelecekte değerlenme potansiyeli içeren projelere yer vermesiyle birçok yatırımcının dikkatini çeken Kucoin, bu yönüyle işlem hacminin sürekli arttığı bir borsa.

Kucoin alım satım komisyonları

Kucoin ve diğer borsalarda yatırımcıların en çok önemsediği konular içinde alım satım komisyonları geliyor. Özellikle yüksek bir ticaret hacmine sahip olan yatırımcı için, komisyon oranının düşük olması her ay ciddi bir maliyetten kurtarabilir. Kucoin, Binance, FTX, Coinbase ve birçok farklı borsa ile karşılaştırma yapıldığında, en düşük işlem komisyonlarına sahip. Alım satımda yüze 0,1’lik komisyon, Kucoin’e üye olan herkese sunuluyor.

Kucoin’de spot ve vadeli işlemlerde geçerli olan bu komisyon oranında, daha yüksek indirim almak da mümkün. Borsanın yerel token’i KCS’ye sahip olan yatırımcılar, Kucoin’de yüzde 20’ye varan oranda komisyon indirimi alabiliyor.

KCS token ile Kucoin’in ortağı olun!

Kucoin, sloganı ‘People’s Exchange’ olan bir borsa. Halkın Borsası olarak ifade edilebilecek bu ifade, Kucoin’in sunduğu avantajlardaki felsefesini gösteriyor. Borsanın yerel token’i olan KCS, hem komisyon indirimi sağlayan bir coin, hem de Kucoin’in borsadan elde ettiği komisyon gelirinin yatırımcılarla paylaşılmasını sağlayan bir model. Geçmiş yıllardaki grafiğine bakıldığında ciddi bir değerlenme potansiyeli gösteren Kucoin token, birkaç sene önce 1 dolarlı seviyelerden işlem görürken, 2021 yılında yaşanan boğa piyasasında 27 doları görerek yatırımcılarına kâr ettirdi.

Kucoin token konusunda, borsanın yakım stratejisi de diğer bir avantaj. Kucoin, her çeyrekte borsada elde ettiği kârın bir kısmı ile, KCS token geri alımı yapıyor ve KCS’nin arzı, bu şekilde azalıyor. 200 milyon maksimum arz ile 2017 yılında piyasaya giren KCS, şu anda 170 milyon arza sahip.

Sigorta fonu ile tüm yatırımlar güvence altında

Borsanın güvenlik standartları oldukça yüksek. Her 4 yatırımcıdan biri tarafından tercih edilmesiyle ön plana çıkan Kucoin’de, güvenlik teknik altyapısı ve veri şifreleme modelleri tüm siber saldırılara karşı Kucoin’i koruyor. Borsanın DDOS ve diğer hack saldırılarına karşı gelişmiş bir yapı sunması, bireysel yatırımcılarla birlikte, kurumsal yatırımcıların da Kucoin’i tercih etme sebebi.

Kucoin, güvenlik altyapısı güçlü bir borsa olmasına ek olarak, aynı zamanda sigorta güvence fonu ile tüm yatırımcıların kripto para varlıklarını güvence altına alıyor. Olası bir siber saldırıda, kripto paraların çalınması durumuna karşı Kucoin’in yüz milyonlarca dolarlık sigorta fonu milyonlarca yatırımcıyı koruyor.

Her yeni üyeye 500 USDT’ye varan bonus

Borsanın sağladığı avantajlar, bununla da sınırlı kalmıyor. Basit arayüzü ile, hem web platformunda hem de mobil uygulamalarda hızlı bir kripto para alım satım deneyimi sunan Kucoin, yeni üyeler için bir bonus modeline de sahip.

Kucoin’de ilk kez hesap açacak üyeler için, 500 USDT’ye varan oranda bonus sunuluyor. Bu bonus, borsada hesap açıp, mail ve telefon doğrulaması yapan herkese sunuluyor. Kucoin’in diğer bir avantajı da, hesap açtıktan sonra diğer borsalar gibi KYC sürecini zorunlu tutmaması. Müşterini Tanı prosedürünün opsiyonel olduğu Kucoin borsasında, KYC yapmayan  yatırımcılar alım satım yapabiliyor ve günlük 1 BTC’ye kadar çekim yapabiliyor.