Saçların sağlıklı olabilmesi için doğru ve dengeli beslenmeniz gerekir. Saçlar her zaman proteine ihtiyaç duyar. Yetersiz protein tüketimi ve yanlış beslenme saçların güçsüzleşerek kırılmasına sebep olur. Güçsüz saçlar cansız ve mat görünür. Güçlü ve parlak saçlara sahip olabilmek için beslenme listenizi gözden geçirmeniz gerekir. Bazı besinler güçlü vitamin kaynağı olduğu için saçları kökten besliyor.

Sağlıksız ve yetersiz beslenme saç dökülmesine sebep oluyor. Saç kökleri zayıfladıkça dökülmeler artar. Genellikle günde ortama 80-100 tel saç dökülmesi normal kabul edilir. Ancak saç dökülmesi ciddi bir sorundur. Çünkü saç kökleri zayıfladıkça, saçlar cansız ve mat görünür. Saç sağlığını kaybeder.

Güçlü ve ipek gibi pürüzsüz saçlar için beslenme listenize bazı yiyecekleri eklemeniz gerekir. Bu yiyecekler saç köklerine vitamin depoluyor ve saçların güçlü uzamasına yardımcı oluyor. Dökülme sorununu tamamen ortadan kaldırıyor.

Saç sağlığınız için mutlaka tüketmeniz gereken besinlerden bazılarını Posta.com.tr okurları için derledik.

FASULYE

Fasulye, bol protein kaynağı yiyecekler arasında yer alır. Saçlar için çok faydalıdır.

​​​​Dublin’de Kalacak En Güzel Bölgeler ​​​​Dublin’de Kalacak En Güzel Bölgeler

Saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur. Fasulye yoluyla alınan protein saçların beslenmesi ve güçlenmesi konusunda oldukça yardımcıdır. Saç dökülmesini engeller. Sağlıklı saçlara sahip olmanıza destek olur.

HAVUÇ

Havucun genellikle göz sağlığı üzerinde çok etkili olduğu bilinir. Ancak havucun göz sağlığına etkisi kadar saç sağlığına da faydaları çoktur.

Havuç A vitamini zenginidir. Saçları kökten uca besler ve onarır. Saçların güçlenmesine yardımcı olur.

Salata ve yemeklerde bolca tüketerek havucun bu iki önemli özelliğinden de faydalanabilirsiniz.

CEVİZ

Ceviz, diyet listelerinde ara öğün olarak çok sık tüketilir. Ceviz Omega 6 yağ asitleri, protein, çinko ve demir bakımından zengindir.

Tam bir vitamin deposu olan ceviz, saç köklerini güçlendirir. Saçların dökülmesini engeller.

Saç sağlığını korur. Saç tellerinin daha parlak olmasını sağlar. Tüm bu vitamin ve bileşenler ise saç köklerini uyararak, daha gür şekilde çıkmasına olanak tanır.

KABAK ÇEKİRDEĞİ

Kabak çekirdeği de ceviz gibi omega 6 yağ asitleri, protein, çinko ve demir bakımından oldukça zengindir.

Tüm bu mineraller saç sağlığını korumaya yardımcı olur. Her gün 1 avuç kabak çekirdeği yiyerek daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Kabak çekirdeği saç köklerini besler ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

SOYA SOSU

Soya, E vitamini bakımından çok zengindir. Saçlarınızın parlak görünmesini istiyorsanız soyanın filizinden ve sosundan yardım alabilirsiniz.

Soya sosu tüketmek, saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur. Saçlar sağlıklı uzar. Kırılan saç tellerini de onarır. Bunun için ise haftada bir kez tüketmeniz yeterli olacaktır.

Soya ayrıca dolaşım sisteminizi de düzenlediğinden saçlarınız daha gür ve sağlıklı çıkacaktır.

ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı saç sağlığını korumak için kullanılan en etkili yağlar arasında yer alır. Zeytinyağına besinlerinizde yer vererek saçlarınızın güçlenmesine ve canlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Zeytinyağı saçlara nem depolar. Saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Saç tellerini onarır ve kırılmalarını engeller. Zeytinyağı E vitamini açısından çok zengin bir yağdır. E vitamini saçları kökten uca koruyarak daha sağlıklı olmalarına yardımcı olur.