Değerli Aydın Post Okuyucuları sizleri bu haftada  İstanbul'a götüreceğim, İstanbul Arkeoloji Müzesini  anlatmaya çalışacağım;

İstanbul Arkeoloji müzeleri; Eski Şark Eserleri Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve  Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır.

Koleksiyonlarında bir milyondan fazla eser  barındıran  İstanbul   Arkeoloji Müzeleri, dünyanın sayılı 5  müzesi arasında yer alır.Müzede sergilenen eserler,Balkanlar'dan Anadolu'ya Suriye,Filistin Arap Yarımadası, Mısır, Irak ve Afganistan'a kadar uzanan geniş bir coğrafyada yer alan, tarih öncesi çağlardan  Osmanlı Dönemi sonuna kadar  yaşanan uygarlıklara ait  kültür  varlıklarını içermektedir.İstanbul Arkeoloji Müzeleri 1902 ve 1908 yıllarında inşası tamamlanarak ziyarete açılan ilk Türk müzesidir.1992 yılında Avrupa'da 45 müzenin katıldığı yarışmada Avrupa Konseyi tarafından  "Yılın  Müzesi "  seçilmiştir. iki  katlı  inşa edilen müze binası İstanbul'daki neoklasik yapıların en güzel örneklerinden  birisidir.

354185,istanbul-arkeoloji-cinilikosk02jpg

Değerli Aydın Post Okuyucuları   Müzeleri  yazmamın sebebi  Avrupa'da  bir  müzeye  girebilmek için  bir  yıl veya altı ay  önce  bilet alıp  gitmek  zorundasın, Ama  Türkiye  böylemi  çat kapı  gidebiliyorsun, Genelden yurt dışı Seyahatlerimizde önce  gitmek istediğimiz doğal  güzelliklerin olduğu yerlere en çok  turist akınına uğrayan turistik ve tarih  yapılar bütçemize göre yiyeceğimiz yemeklere öncelik vererek bir rota  belirleriz,Daha sonra zamanımız  kalırsa  müzelere  gideriz.

Ancak  Dünya  üzerinde öyle  müzeler  varki koskoca bir  seyahati sırf kendisi için  oluşturmaya adeta and içmiştir.

Örnek verecek  olursam dünyanın en  çok  turist ağırlayan  müzelerinden  birisi  olması  şaşırtıcımı? En ikonik sanat eserlerinden  michelangelo'nun  sistine  şapeli  tavanı  ve raphael'in  freskleri  olmasa bile  her yıl  yine milonları çekecek  kadar cazibeli  bir yer burası!

Giuseppe momo tasarımı olan  müzenin  çıkışına doğru  bakan  ünlü  merdiven  bile tek başına  Vatikan biletini  aldırır İnsana?

Müzeler  dendiğinde fotoğrafını  görür  görmez tanıdığımız louvre  müzesi'den  bahsetmesek  olmaz.

Dünya'da  en çok ziyaret edilen  müze  tamamını  iki günde  zor  gezebilirsiniz, müzen'in  içinde konferans  salonu, Eğitim bölümü, Zengin  bir kütüphane eserleri  incelendiği ve yenilendiği laboratuvara eşlik eden  sanat tarihi ve müzecilik eğitimi veren  louvre müze  okulu  bulunuyor.

Türkiyemizde  2022- 2023  Eğitim  yılı  açılırken Milli Eğitim Bakanlığına Açık Çağrımdır. Bizde neden Müze okulu yok? Açılamazmı; Daha sonra bu konuda  detaylı bir  yazı  yazacağım?

Konumuza  dönecek  olursak İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nin  Aphrodisias eserleri  bölümünde ilk  dönem kazılaında bulunmuş heykeller  sergilenmektedir. kent sokakları ve yapılarını,anıtlarını  süsleyen  heykeller ve dekoratif  kabartmalar  göz kamaştırıcıdır. M.S.4.yüzyıla tarihlenen 189 santimetre boyunda  İmparator ıı. Valentinian heykeli; orjinal yüksekliği 589 santimetre, yüzü bitki yaprakları arasında insan ve hayvan  kabartmalarıyla bezeli  dörtgen  sütün  parçası ; tanrılarla Gigantların (Devlerin) mücadelesini  betimleyen . M.S.2  yüzyıla tarihlenen kabartmalı üç mermer pano Hadrianus hamamları'nda 1904  yılında P.Gaudin tarafından  bulunmuş 181  santimetre  boyunda Romalı  genç  yargıç heykeli  ile  Herakles  başlı  devasa  konsollar, beyaz ve siyah damarlı  mermere ustalıkla işlenmiş Triton heykeli; 198 santimetre  boyunda M.S.2. yüzyıla tarihlenen mermer kadın heykeli  ve Aphrodite  kabartması  ilgiyle izlenen eserlerdir.

istanbul-archaeological-museum5istanbul-Arkeoloji-Muzeleri (1)istanbul-arkeoloji-muzesi-sapho-heykeli-8ae0af77_621x414_originalthumbs_b_c_7a4cd24a340387c2531e24e9008a1d6c

Aphrodisias'ın kuzeybatısındaki  tralleis  kentinden (Aydın) getirilip  sergilenen 148  santimetre  boyunda  Ephebos ,Genç  sporcu uzun bir manto  giyinmiş dinlemek için dörtgen bir sütüna dayanmıştır.Heykel olasılıkla Tralleis Gymnasionunu süslemektedir.

Müzeyi  gezdiğimizde  Eros Heykeli, Maske giymiş Adam Heykelciği 108.5 santimetre boyunda. Roma Dönemi'ne aittir.

Antatılacak o kadar çok  şey  varki  bunları  gezerek  görmemiz gerek o zaman  daha  büyük  keyif  alırsınız?

Değerli Aydın Post Okuyucuları bu haftalıkta  bu  kadar  umarım okurken  büyük  keyif  almışsınızdır, Keyif  almışsanız değerli  yorumlarınızı   bekliyorum.