ISO belgesi, uluslararası standartları karşılayan ve kalite yönetim sistemlerini belgeleyen bir sertifikadır. ISO belgesiyle, bir şirketin ürün ve hizmet kalitesini arttırarak müşteri memnuniyetini sağlamak mümkün olmaktadır.

ISO belgesine sahip olmak, şirketin itibarını arttırır ve rekabet gücünü yükseltir. Ayrıca, iş süreçlerinin daha verimli ve etkin bir şekilde yönetilmesine olanak tanır. Bu da maliyetleri düşürerek karlılığı arttırabilir. Ayrıca ISO belgesi aynı zamanda tedarikçilerle olan ilişkileri güçlendirir ve yeni iş fırsatları yaratır. Müşterilerinizin güvenini kazanmanızı sağlar ve pazar payınızı genişletmenize yardımcı olur.

Hangi İSO Belgesi İşletmeniz İçin Uygundur?

ISO belgesine sahip olmak işletmenizin başarısını garanti altına alabilir. Kaliteyi ön planda tutarak müşteri memnuniyetini sağlamak için ISO belgesi almayı düşünebilirsiniz. Peki işletmeniz için en uygun belge hangisidir?

Yeni vergi reform paketi yolda: Köyde evi, sahilde yazlığı olanlar vergi ödeyecek mi? Yeni vergi reform paketi yolda: Köyde evi, sahilde yazlığı olanlar vergi ödeyecek mi?

Pek çok farklı kodla İSO belgesi bulunmaktadır. Aşağıda kodları ile birlikte belgelerin kapsamları listelenmiştir.


ISO 9001 Belgesi: Bu belge ürün tasarımı, üretimi, ürün geliştirmesi ve satışa sunulması konularını kapsamaktadır. Müşteri memnuniyetlerini artırarak en kaliteli hizmet verilmesine rehberlik etmeyi amaçlamaktadır.

ISO 22000 Belgesi: Bu sertifika gıda hizmetleri alanında faaliyet gösteren işletmelerin ihtiyacıdır. Toplum sağlığına tehdit oluşturabilecek tehlikelerin önüne geçmeyi hedefleyen etkin bir kontrol sisteminin kurulmasına rehberlik eder.

ISO 14001 Belgesi: Bu ISO belgesi çevre yönetimi, çevrenin korunması ile ilgili konuları kapsar. Toplum sağlığını korumayı hedefler.

ISO 27001 Belgesi: Bu belgenin amacı bilgi güvenliğini sağlamak ve bilgi işlem süreçlerini etkin bir şekilde yürütmelerini sağlamaktır. Bu sertifika, gizli kalması gereken bilgilerin yönetmeliklere uygun bir şekilde işlenmesine rehberlik etmektedir.


ISO 45001 Belgesi: Bu belgeyle iş ve işçi güvenliği korunması amaçlanmaktadır. İşletmedeki iş faaliyetlerinin güvenli bir şekilde yürümesini mümkün kılmaktadır.


ISO 10002 Belgesi: Bu ISO belgesi tek kapsamı müşteri şikayetleridir. Müşterinin rahatsız olduğu ya da memnun kalmadığı her durumun çözüme kavuşturulması amaçlanır. Amaç etkili ve düzenli bir müşteri iletişimi sağlamaktır.


ISO 13485 Belgesi: Bu sertifika tıbbi cihaz üretim sektöründe standart oluşturmaktadır. Hedeflenen en yüksek standartlarda steril tıbbi cihazlar üretmektir. Olası risklerin belirlenmesi ve önüne geçilmesi konusunda bu belge rehberlik etmektedir.


ISO 16949 Belgesi: Otomotiv sanayi alanında faaliyet gören işletmelerin almak istedikleri bu ISO belgesi üretim gibi pek çok faaliyetleri düzenler. En verimli hizmet anlayışı ve hata önlemeyi hedeflemektedir.


ISO 20000 Belgesi: Bu belgenin kapsamı bilgi teknolojileri alanında faaliyet gösteren işletmelerdir. İşletmelerin teknolojik olarak günümüze adapte olması ve böylece yüksek performans göstermesi amaçlanmaktadır.


ISO 22301 Belgesi: Bu İSO belgesi iş sürekliliği konusunu kapsamaktadır. Kaynakların en verimli bir şekilde kullanılması ve nitelikli bir iş gücü yaratılması hedeflenir.

İSO Belgesi Almak Pahalı Bir İşlem Midir?

İso belgesi fiyatı yüksek gibi görünebilir, ancak uzun vadede şirketinize sağlayacağı faydalar göz önünde bulundurulduğunda maliyetinin karşılığını fazlasıyla verecektir. İso belgesinin en büyük faydalarından biri, işletmenizin kalite standartlarını yükseltirken müşterilerinizin güvenini artırmanıza yardımcı olmasıdır. Bu da daha fazla müşteri çekmenizi ve rekabet avantajı elde etmenizi sağlar.

Ayrıca, İso belgesine sahip olmak işletmenizin verimliliğini artırır, hataları en aza indirir ve süreçlerinizi daha iyi yönetmenize olanak tanır. Bu da zaman ve maliyet tasarrufu sağlar. Dolayısı ile İso belgesi fiyatı fazlası ile kompanse edilir.

İSO belgesi almak başlangıçta bir maliyet olabilir ancak uzun vadede işletmenizin başarısını artırarak size geri dönüş sağlayacaktır. Bu nedenle, İso belgesine yatırım yapmanın değerli olduğunu bilmek önemlidir.