Apple, iPhone X ile çentikli cihazlar için durum çubuğundaki pil yüzdesi göstergesini kaldırmıştı. Ancak teknoloji devi en son iOS 16 beta 5 güncellemesi ile bu özelliği geri getirmeyi planlıyor.

Kullanıcılar yeni güncelleme ile birlikte ilgili şarj seviyesini gösteren pil simgesi içinde yeni bir yüzde göstergesi alacak. Ancak bu özellik bazı iPhone cihazları için geri gelecek. Betayı deneyenler iPhone 11, iPhone 12 mini ve iPhone 13 mini'nin yeni pil yüzdesi seçeneğine sahip olmadığını bildiriyor.

En son iOS 16 beta sürümünü çalıştıran ve yeni seçeneği denemek isteyen kullanıcılar, ayarlar uygulamasındaki pil menüsüne gitmeleri ve içindeki pil yüzdesi geçişini etkinleştirmeleri gerekecek. Yeni pil göstergesi, kırmızıya döndüğünde %20 veya altına düşene kadar pil simgesini dolu olarak gösterecek ve gerçek şarj miktarını sunacak. Telefonu şarj ederken, pil simgesi yeşil olacak ve yüzde sayılarını büyütecek. Bazı kullanıcılar, yeni pil yüzdesi göstergesinin daha açık renkli duvar kağıtları ile okunmasının zor olduğunu da bildiriyor.

Ancak yeni güncelleme ile kullanıcılar pili görmek için gösterge çubuğunu aşağı çekmek zorunda kalmayacak. Söz konusu güncelleme şu anda  beta sürümünde olduğu için  tüm kullanıcılara yavaş yavaş sunulacak. Ancak pil göstergesi ayarı bir süredir geri isteniyordu.