Empatiden yoksun bir ilişki er ya da geç kayalara çarpacaktır. Her ilişkideki eğlence, iki ortağın şartlar ne olursa olsun birbirini anlaması ve önemsemesidir. Bir kişi diğerinin bakış açısını anlamayı reddettiğinde, ilişkinin sağlıklı büyümesini engeller. Eşinizin sizi anlamadığını düşünüyorsanız bunları dikkate almaya başlamalısınız.

Empatiden yoksun bir ilişki er ya da geç kayalara çarpacaktır. Her ilişkideki eğlence, iki ortağın şartlar ne olursa olsun birbirini anlaması ve önemsemesidir. Bir kişi diğerinin bakış açısını anlamayı reddettiğinde, ilişkinin sağlıklı büyümesini engeller. Eşinizin sizi anlamadığını düşünüyorsanız bunları dikkate almaya başlamalısınız.

Empatiden yoksun biriyle uğraşmak, özellikle de onları sevdiğinizde göz korkutucu olabilir. Bununla birlikte, empati kuramama genellikle geçmiş ve deneyimden kaynaklanır. Başka bir deyişle, biri empatiden yoksunsa, bu tamamen onların suçu olmayabilir.

Empatiden yoksun insanlar özgüven ve öz sevgiden yoksundur. İlişkinizin empatiden yoksun olduğunu fark ettiğinizde, bir şeyleri değiştirmek için doğru zaman olabilir. İlişkinizdeki empati eksikliğiyle başa çıkabilmenin ilk adımı sorunu en kapsamlı şekilde tanımlamaktır. 

Empati, konuşmasalar bile başka bir kişinin duygularını ve duygularını hissetme yeteneği anlamına gelir. Empatinin o anki duygulara karşı duyarlı olma yeteneği olduğunu da söyleyebiliriz. Empati gösterememe, bakım eksikliği olduğu anlamına gelir.

Başkalarının korkunç deneyimler yaşadığını biliyorsun ama umursamıyorsun. Sadece insanların duygusal tepkilerini tanımak yeterli değildir. Daha iyi hissetmeleri için onlara uygun şekilde yanıt vermelisiniz.

“Kendini başkalarının yerine koymak” ortak sözü empati ile iyi ilişkilidir. Kendinizi başka birinin durumunda veya koşullarında hayal etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Başkalarının neler yaşadığı hakkında hiçbir fikriniz olmasa bile, onların siz olduğunu hayal edin ve sizi onların idraklerine uyandırın. Kendinize şunu sormak kadar basit: “Bu adam ben olsaydım, nasıl hissederdim?

Empati, tamamen başkalarının duygularının bilincinde olmakla ilgilidir . Empati kavramını tam olarak anlamak için üç duygu aşamasından geçmelisiniz

Yanıtınız duruma yardımcı olmayacak gibi görünebilir, ancak etki karşısında şok olacaksınız. Küçük hareketiniz, diğer kişinin ihtiyaç duyduğu şey olabilir.

Partnerinizin ilgi veya şefkat eksikliği göstermesinin birkaç nedeni vardır. Bir ilişkide empati eksikliğinin nedenleri, duygusal sorunlardan fiziksel sorunlara kadar uzanır. Bir eşin empatiden yoksun olmasının olası nedenleri için aşağıdakileri kontrol edin:

Partnerinizin empatiden yoksun olmasının temel nedenlerinden biri, onlara iletmeye çalıştığınız mesajı anlamamasıdır. Örneğin, pratikte birlikte yaşadığınızda partnerinize yalnız olduğunuzu söylemek net değildir. Görünüşe göre, sadece sana dikkat etmiyorlar.

Ek olarak, eşiniz sağlık, kariyer veya mali sorunlar dahil olmak üzere bazı kişisel sorunlar yaşıyor olabilir. Ortaklar, kendilerini korumak veya aşırı tepki vermelerini önlemek için sağlık durumlarını gizler. Bu senaryoda, bunalmış olabilirler ve şefkat eksikliği gösteriyor gibi görünebilirler.

"Eşim beni hiç anlamıyor" diyorsanız şu yöntemleri deneyebilirsiniz... 

MESAJLARINIZI NET BİR ŞEKİLDE İFADE EDİN

Aniden karamsar olduğunuz için partnerinizin nasıl hissettiğinizi tahmin etmesini beklemek yerine, onunla sakin bir şekilde iletişim kurun. Siz duygularınızla meşgulken, eşiniz başka bir sorun yaşıyor olabilir. Sızlanmak yerine, kelimeleri küçümsemeden onlara deneyiminizi anlatın.

KENDİNİZLE EMPATİ KURUN

Kendinize biraz öz bakım göstererek eşinizin empati duyamamasıyla başa çıkabilirsiniz. Nasıl hissettiğiniz konusunda savunmasız olun çünkü bazen karşılık veremediğimiz zaman ortaklarımızdan çok şey bekleriz. Acınız ve ıstırabınız konusunda dürüst olarak kendinize şefkat gösterin. Kendinizi eşiniz veya en yakın arkadaşınız olarak görün. Başkaları olsaydı, onlara yardım ederdin, değil mi? Öyleyse neden eşinizin bunu yapmasını beklemek yerine kendinize yardım etmeyesiniz?

EŞİNİZİN FARKLI OLDUĞUNU ANLAYIN

Bazen, ortaklarımız beklediğimiz gibi tepki vermediği için ilişkimizin empatiden yoksun olduğunu hissederiz. Empatik olmayan bir insanla başa çıkmak için, insanların karakter ve tutum bakımından farklılık gösterdiğini bilmelisiniz. Partnerinizin empati gösterememesi, onun kötü olduğu anlamına gelmez.

Partnerinizin duygularınızı onaylamasını veya aynı düzeyde duygularla karşılamasını beklemeyin. Sonuçta, nerede acıdığını sadece sen biliyorsun. Bunun yerine, daha iyi hissetmenize yardımcı olmak için küçük çabalarını kabul edin.

EŞİNİZİN DESTEĞE İHTİYACI VAR

Ortaklar birbirlerine yardım edemezlerse ilişkinin özü nedir? Bir ilişkide empati eksikliği olduğunda, onlara başkalarıyla nasıl empati kuracaklarını öğreterek bu etkiyi azaltabilirsiniz.

Örneğin, bir kişinin yanından geçtiğinizde ve onu selamladığınızda, partnerinize “Sence kendini nasıl hissediyor?” diye sorabilirsiniz. "Neden böyle davrandığını düşünüyorsun?"

Yavaş yavaş, eşiniz insanların ifade ve duygularını düşünmeye başlayacaktır. Sıra size geldiğinde kolay olmalı.

EMPATİYİ YAŞATARAK ÖĞRETİN

Partneriniz başkalarıyla nasıl empati kuracağını bilmediği için empatiden yoksun olabilir. Böylece şefkat süreçlerini gerçek zamanlı olarak görmelerini sağlayabilirsiniz. Onlara iyi olmanın şefkat eksikliği veya bakım eksikliği ile rekabet etmenin ilk adımı olduğunu gösterin.

Bundan sonra, başkalarının ifadelerini gördüklerinde kendilerine sormaları için belirli sorularla onlara yardım edin. Örneğin, “İyi misin?” kadar kısa. empati için temel oluşturmada uzun bir yol kat edebilir.

BİRBİRİNİZİ DİNLEME ALIŞTIRMASI YAPIN

İlişkilerde empati eksikliğinin temeli birbirini dinleyememektir. Dinlemenin duymaktan oldukça farklı olduğunu unutmayın. Partneriniz sizinle yüzleşebilir ve her kelimeyi duyabilir, ancak onlara dikkat etmeyebilir. Onları sürekli suçlamak yerine, konuşurken eşinizi dinlemeye çalışın.

Herhangi bir noktada onları eleştirmemek veya yargılamamak en iyisidir. Bunun yerine dinleyin çünkü duygularını anlamak ve kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak istiyorsunuz. Konuşma bittiğinde, gelecekte sizin için aynısını yapmalarını istediğinizi söyleyin.

KONUYA ONU DA DAHİL EDİN

İnsanlar farklı geçmişlerden geldikleri ve farklı deneyimlere sahip oldukları için farklıdır. Bazı insanların size bir omuz teklif etmeden önce izin alması gerekir. Bu onların tamamen duyarsız oldukları anlamına gelmez; nasıl olduğunu bilmiyorlar.

Birisi empatiden yoksun olduğunda, belirli bir durum hakkında nasıl hissettiklerini sorarak onları duygularınıza davet etmeyi düşünmelisiniz. Bu soru tek başına uzun ve heyecan verici bir sohbet için zemini açabilir. Partnerinize fikirlerinin önemli olduğunu hissettirmenin bir yoludur.