İçişleri Bakanlığı'ndan 'güvenlik uyarısı' açıklaması İçişleri Bakanlığı'ndan 'güvenlik uyarısı' açıklaması
Araştırmacılara göre, yönetim kurullarında kadınların yer almasıyla, şirketin mali tabloları daha iyiye gidiyor. Yönetim danışmanlığı firması Happy Place to Work tarafından hazırlanan Türkiye'nin En Mutlu İşyerleri listesine göre, mutlu işyerlerindeki dört CEO/Genel Müdürden biri kadın. Verilere göre, Türkiye'nin En Mutlu İşyerleri listesindeki 50 şirketten 12'si kadın CEO/Genel Müdür tarafından yönetiliyor.

Kadın CEO/Genel Müdür tarafından yönetilen şirketler arasında Metro, GE, Yves Rocher, Türk Tuborg, Sanovel, Kolay Gelsin, Adel, Cisco, Little Caesars, Hilti, TSKB ve Garanti Filo yer alıyor. Türkiye'de, genel müdür yardımcıları dahil kadın üst düzey yöneticilerin oranının ise 20'de 1'in altında olduğu görülüyor.

NEOMA Business School'un araştırmacılarının hazırladığı raporda da daha fazla kadının üst düzey mevkide bulunmasıyla lüzumsuz risk almanın azaldığını ve verimliliğin arttığını ortaya koydu.

Kırıkkale Üniversitesi'nce yapılan araştırma sonuçlarına bakıldığında da kadın yöneticilerin liderlik özelliklerinin çalışan performanslarında etkili olduğuna dair sonuçlar elde edilmiştir.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Prof. Dr. Türker Baş, “Listede kadın CEO/Genel Müdür ile yönetilen şirket sayısının ortalamanın çok üzerinde olması, kadın yöneticilerin yalnız finanslarda değil, çalışan mutluluğu konusunda da erkeklere göre çok daha başarılı olduklarını gösteriyor” dedi.

Turkcell, ENKA, Defacto, Aydem, Memorial Sağlık Grubu, Çimsa, Boyner, Metro, Pladis, Penti, GE, Siemens, Ak Gıda, Yves Rocher, Doğtaş Kelebek, İpekyol, EY, Borusan Lojistik, Divan, Türk Tuborg, Atasun Optik, Anadolu Sigorta, Kordsa, Sanovel, Albaraka, Gratis, Otokar, Burgan Bank, Pfizer, Kolay gelsin.

Polisan, Yatsan, Gözalan, Evidea, Adel, Multinet Up, Askon Cisco, Biotrend Enerji, Ekol, Polisan Kimya, Little Caesars, Hilti, İş Faktoring, Meiser, Abdi İbrahim, CEVA Logistics, Häfele, Sstek, UPT, Verifone, TSKB, Garanti BBVA Filo, Chicco, Poliport, Altıntel, Arkem Chemicals, Artı Communications, Gökbil, Naturel Clinic, PEAKUP, Tezmaksan.