Justin Timberlake alkollü araç kullanmaktan gözaltına alındı Justin Timberlake alkollü araç kullanmaktan gözaltına alındı

Alfonso Cuarón, eleştirmenlerce serinin en iyisi kabul edilen 2004 yapımı Harry Potter ve Azkaban Tutsağı'nı (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban) yönetmeyi, meslektaşı Guillermo del Toro aklını başına getirmeden önce neredeyse reddedeceğini açıkladı.

Popüler film serisinin üçüncü filminin 20. yıldönümü vesilesiyle Total Film'e konuşan yönetmen, başlangıçta Büyücülük Dünyası'na çok aşina olmadığını söyledi ve film kendisine teklif edildiğinde verdiği tepkiyi paylaştı.

"Kafam karışmıştı çünkü kesinlikle gündemimde değildi" diyen Cuarón, Harry Potter'dan önceki projesinin tamamen farklı bir türde olduğunu belirtti. Yönetmen, 2001'de İspanyolca erotik drama Ananı Da!'yı (Y Tu Mamá También) çekmişti.

Meslektaşı Guillermo del Toro'yla sık sık konuştuğunu aktaran Cuarón, şöyle dedi: 

Tekliften birkaç gün sonra Guillermo'ya 'Biliyor musun, bana bu Harry Potter filmini teklif ettiler ama benden istemeleri gerçekten garip' dedim.

Ancak del Toro, Chris Columbus'un ilk iki filminden sonra gişe canavarı serinin ne kadar büyüdüğünü biliyordu. 2004 yapımı Hellboy'un yönetmeni, bu nedenle Cuarón'a bazı samimi tavsiyelerde bulundu.

62 yaşındaki Cuarón, meslektaşıyla konuşmalarını şöyle anlattı:

'Dur, dur, dur, Harry Potter'ı okumadığını mı söyledin?' dedi. Ben de, 'Bana göre olduğunu sanmıyorum' dedim. 

Oscar ödüllü yönetmen, konuşmalarının nasıl ilerlediğini şöyle aktardı: 

Çok süslü bir dille, İspanyolca olarak, 'Sen kibirli bir pisliksin' dedi.

Cuarón filmi yönetmek için uygun olmadığını düşünse de Harry Potter'ın 8 filminin de yapımcısı olan David Heyman, Azkaban Tutsağı için farklı bir yol izlemek istediğini anlattı.

Heyman, "Ananı Da!'yı izlemiştim, çok sevmiştim ve tuhaf bir şekilde onun üçüncü Potter için mükemmel bir yönetmen olacağını düşündüm" dedi.


Independent Türkçe, Hollywood Reporter, Total Film, Variety