Havaların soğumasıyla birlikte öksürük şikayetleri de artmaya başladı. Öksürüğün en sık nedeni üst solunum yolu enfeksiyonları olsa da, uzun süreli öksürük akciğer kanseri gibi daha ciddi bir sorunun da habercisi olabilir.

Uzun Süreli Öksürük Dikkat Çekici!

15 günden fazla süren öksürük şikayetiniz varsa mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekir. Doktorunuz gerekli incelemeleri yaparak öksürüğün nedenini teşhis edecek ve uygun tedaviyi önerecektir.

Evde Öksürük için Bitkisel Çözümler:

Evde uygulayabileceğiniz bazı bitkisel çözümler de kısa süreli öksürük şikayetlerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

ksuruk2.png

1. Ballı Zencefil: Bir kaşık bal ve bir kaşık zencefili karıştırarak tüketmek, öksürüğü kesmek için etkili bir yöntemdir.

2. Karabiberli Bal: Bir kaşık balın üzerine bir çay kaşığı karabiber ekleyip karıştırmak ve yutmak da öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabilir.

3. Sarımsaklı ve Tarçınlı Çay: Bir bardak kaynar suyun içine bir diş sarımsak ve 2 adet tarçın ekleyip 7 dakika demlemek ve ardından bu çayı içmek öksürüğü kesmede etkilidir.

4. Limon ve Karabiber: Yeni kesilmiş çeyrek limonun üzerine biraz karabiber ve tuz serpip emmek de öksürüğü kesmek için kullanılabilir.

Bayramın 3. günü kuaförler açık olur mu? Kuaförler ve berberler bayramda açık mı 2024, bayramın kaçıncı gününde kuaförler açık? Bayramın 3. günü kuaförler açık olur mu? Kuaförler ve berberler bayramda açık mı 2024, bayramın kaçıncı gününde kuaförler açık?

oksuruk3.jpegUnutmayın:

Bu bitkisel çözümler, sadece kısa süreli öksürük şikayetleri için geçici bir çözüm sunabilir. 15 günden fazla süren öksürük şikayetiniz varsa mutlaka doktora görünmeniz önemlidir.

Ayrıca:

  • Bol su içmek ve sigara dumanından uzak durmak da öksürüğü hafifletmeye yardımcı olacaktır.
  • Yeterince dinlenmek ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek de öksürükten korunmak için önemlidir.