E Haciz, elektronik haciz olarak da anılıyor. Özellikle son zamanlarda e haciz vergi ödemeleri ile birlikte tekrardan gündeme geldi. Vergi borcu olan vatandaşlar 'e haciz nedir ve nereden sorgulanır?' sorusuna yanıt arıyor. Peki ama e haciz nedir ve sorgulama işlemi nereden yapılıyor?

E HACİZ NEDİR?

Elektronik yollarla gerçekleştirilen e haciz icra takip işlemidir. Alacaklıların borçlu kişilerden veya kurumlardan alacaklarını tahsil etmek amacıyla yasal bir sürecin dijitalleşmiş versiyonudur.

İlk etapta icra sürecinde alacaklı olan taraf icra dairesine başvuru yapar. Bunun ardından ise icra dairesi tarafından gerekli işlemler yapıldıktan sonra borçlunun varlıklarına el konulur. E hacizde ise bu süreç dijital platformlar üzerinden yapılıyor. Borcu olan kişinin banka hesapları başta olmak üzere taşınır, taşınmaz varlıkları tespit edilir. Ardından ise kişinin tespit edilen varlıkları haczedilir. E haciz sistemi ile süreç daha etkili ve hızlı bir şekilde ilerler.

E HACİZİ NASIL KALDIRIRIM?

7 gün içinde e hacizin bildiriminin ardından bağlı olunan vergi dairesine gidilerek borç ödemesi yapılarak kaldırılabilir. Ya da yapılandırma yapılarak borcun taksitler hâlinde ödenmesi sağlanabilir. Borcunuz tahsil amacı ile gerçekleştiyse de haciz kaldırılır. Ayrıca borcun tamamının veya anlaşmaya göre belirlenen miktarın ödenmesi durumunda da haciz işlemini kaldırabilirsiniz.

TCMB rezervi 125,5 milyar dolara yükseldi TCMB rezervi 125,5 milyar dolara yükseldi

E HACİZ SORGULAMA İŞLEMİ NEREDEN YAPILIYOR?

E Haciz borcunuzun olup olmadığını E Devlet ve GİB internet sitelerinden öğrenebilirsiniz. E devlete kendi T.C kimlik numaranız ve şifrenizi ile giriş yaparak e Haciz borcunuzun olup olmadığını kolaylık ile öğrenebilirsiniz. Ya da GİB'den de e Haciz borcunuzun bulunup bulunmadığını sorgulayabilirsiniz.