Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde pazartesi günü saat 04.17'de 7,7 büyüklüğünde ve Elbistan ilçesinde saat 13.24'te 7,6 büyüklüğünde meydana gelen depremlerin ardından  Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep, Malatya ve Hatay'da da çok sayıda can kaybı meydana geldi. İlk depremin ardından Türkiye'ye birçok ülke yardım eli uzattı. Taziye ve destek mesajlarını ileten ülkeler, arama kurtarma çalışmalarına destek olunması için ekip göndereceğini, depremzedelere battaniye, yiyecek, giyecek sağlanması için para yardımı yapacaklarını, sahra hastanesi ve sağlık ekipleri yollayacaklarını açıkladılar. 

AZERBAYCAN

Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığı Özel Riskli Kurtarma Hizmeti Başkanı Tümgeneral Etibar İsmayılov, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kardeş ülke Türkiye'deki depremin etkilerinin ortadan kaldırılması ve arama kurtarma çalışmalarına destek amacıyla Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in talimatıyla 370 personel ile 8 arama kurtarma köpeğinin Türkiye'ye gönderildiğini bildirdi. İsmayılov, "Özel araç ve teçhizatlarımızı da götürüyoruz. Kardeşlerimizin yardıma ihtiyacı var. Onların yanında olacağız. İlk olarak biri kargo, ikisi yolcu uçağı olmakla 3 uçak gidiyor." dedi.

İNGİLTERE

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, "Bu sabah düşüncelerim Türkiye ve Suriye halkıyla, özellikle de depremde mahsur kalanları kurtarmak için yiğitçe çalışan ilk müdahale ekipleriyle birlikte. Birleşik Krallık, elimizden gelebilecek her şekilde, yardıma hazırdır." ifadelerini kullandı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, ''Türkiye'ye 76 kişilik arama kurtarma ekibi gönderiyoruz." açıklamasını yaptı.

EYT'de yeni emeklilik kapısı açılıyor! Madde madde açıklandı EYT'de yeni emeklilik kapısı açılıyor! Madde madde açıklandı

İSVİÇRE

İsviçre, 80 kişilik bir ekibi arama ve kurtarma faaliyetlerinde bulunmak üzere deprem bölgesine gönderme kararı aldı.

AVUSTURYA

Avusturya'dan 80 asker yarın Türkiye'ye harekete geçerken, bu ülkeden 25 özel arama ve kurtarma ekibi de deprem bölgesine gidecek.