Cildin sebum ve keratin üretimi, bakteriler, hormonlar, siyah noktalar ve enflamasyon, sivilceye sebep olur. Tükettiğiniz besinlerle cilt sağlığınız aranızda doğrudan bir ilişki vardır.

Cildinizin güzel olmasını ve kusursuz görünmesini istiyorsanız ne tükettiğinize dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bazı besinleri çok sık tüketmek zamanla sivilce oluşumuna sebep oluyor ya da cildinizdeki sivilceleri artırıyor.

Vücudu yağlandıran bu besinler gözeneklerde yağ birikmesine sebep oluyor. Sivilceli bir cildiniz varsa ya da cildinizdeki sivilcelerin azalmasını istiyorsanız bu besinleri tüketirken dikkatli olun.

HAZIR GIDALAR

Yağlı ve işlenmiş karbonhidratlı beslenme düzeni ile sivilce oluşumu arasında güçlü bir bağlantı bulunuyor.

Hamburger, pizza, patates kızartması gibi hazır ve işlenmiş gıdalar sivilce oluşumunu artırıyor. Araştırmalar hamburger ve sosisli sandviç yemenin, ciltte akne gelişimini %24 oranında artırdığını ortaya koyuyor.

AŞIRI YAĞLI VE BAHARATLI YİYECEKLER

Baharatlı ve aşırı yağlı yiyecekler ciltteki kan akışını ve dolaşımını arttırır. Bu durum doğrudan sivilceye neden olmasa da, sivilce kızarıklıklarının daha belirgin görünmesine sebep olur.

Çok fazla yağlı yiyecekler tüketmek cildi çok fazla yağlandırır. Yağlanan ciltte gözenekler çok hızlı tıkanır ve sivilceler meydana gelir. Bu sebeple bu besinlerin tüketimini azaltmak gerekir.

ŞEKERLİ YİYECEKLER

Sivilceye meyilli bir cildiniz varsa şekerli gıdalardan uzak durmanız gerekir. Şeker doğrudan sivilce nedeni değildir ancak şeker bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Aşırı şeker tüketimi bağışıklık sistemini düşürür. Bu durum cildinizde sivilcelerin artmasına sebep olur.

KURUYEMİŞLER

Kuruyemişlerin içinde yüksek miktarda omega-6 yağ asidi bulunur. Bu gıdaların vücutta neden olduğu enflamasyon, aknenin sebebi olarak gösteriliyor.

Kuruyemişlerin içerisinde birçok sağlıklı yağ bulunur. Bu sebeple de cildinizi de yağlandırabilir.

Bunun yerine en çok omega-6 yağ asidi içeren ceviz, çam fıstığı, badem gibi kuruyemişleri azaltmanız cildinizdeki sivilcelerin de azalmasına yardımcı olur.

SÜT ÜRÜNLERİ

Süt ve süt ürünlerini tüketmek kemik sağlığınız için gereklidir. Ancak çok fazla tüketilen süt, sivilce oluşumuna sebep olabiliyor.

Ergenlik çağındaki gençler üzerinde yapılan çalışmalar, süt ürünü tüketimi ile sivilce arasında bağlantı olduğunu ortaya koyuyor.

Sütün insülin seviyesini yükseltmesi, akne oluşumunun nedeni olarak açıklanıyor.

İnek sütünün içerdiği aminoasitler, karaciğerin daha fazla IGF-1 üretmesine neden oluyor. IGF-1’in, sivilce oluşumuna neden olduğu vurgulanıyor.

Sahurda tüketince ağız kokusundan eser bırakmıyor Sahurda tüketince ağız kokusundan eser bırakmıyor

ÇİKOLATA

Çikolata ve sivilce arasındaki bağlantı yıllardır araştırılıyor. Yakın zamanda yapılan bir çalışma, günde iki kez bitter çikolata yiyen kişilerin, sadece iki hafta içerisinde sivilce problemi yaşadığını ortaya koyuyor.

Çikolata yemenin bağışıklık sisteminde sivilceye yol açan bakterileri çoğalttığı vurgulanıyor. Bu sebeple sivilceli bir cildiniz varsa çikolata tüketimini sınırlandırmanız gerekiyor.