Koronavirüs salgını artık etkisini hafifletmiş ve ölümler büyük oranda durmuş olsa da yapılan yeni araştırmalar hastalığın üzerimizde bıraktığı etkileri ortaya çıkarmaya devam ediyor. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan son araştırma da buna iyi bir örnek. Buna göre koronavirüs geçirdikten sonra 2 yıl daha çok dikkatli olmak gerekiyor...

Kuzenini bıçakla öldüren sanık: Tabancayla öldürmediğim için pişmanım Kuzenini bıçakla öldüren sanık: Tabancayla öldürmediğim için pişmanım
Oxford Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığına yakalananlarda, hastalıktan 2 yıl sonra bilinç bulanıklığı, demans ve epilepsi, diğer solunum yolu hastalıklarını geçirenlere göre daha yaygın görülüyor.

Araştırma kapsamında çoğunluğu Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) olmak üzere 1 milyon 250 bin kişide, Covid geçirdikten iki yıl sonra 14 farklı hastalığın görülme riskleri incelendi.

Daha sonra bu sonuçlar, iki yıl önce farklı bir solunum yolu enfeksiyonu geçiren 1,25 milyon kişinin sonuçlarıyla kıyaslandı.Covid olan grupta, aşağıdaki vakaların görülme sıklığı daha fazlaydı: