• BIST 109.666
 • Altın 156,792
 • Dolar 3,8910
 • Euro 4,5831

  'Bu belgeler savaş çıkartır'

  25.11.2008 08:36
  Sanık Yıldız’ın ofisinde ele geçirilen ve iki devlet arasında savaş nedeni olacak belgelerin sırrı çözülemedi.
  Bu belgeler savaş çıkartır
  'Bu belgeler savaş çıkartır' 'Bu belgeler savaş çıkartır' 'Bu belgeler savaş çıkartır'

  ERGENEKON'DA 18. DURUŞMA

  Silivri Cezaevleri İnfaz Kurumları Kampüsü'nde devam eden Ergenekon davasının 18"nci duruşması başladı. Duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıkların alınmasının ardından rahatsızlığı nedeniyle bir önceki duruşmaya katılamayan tutuksuz sanık Ayşe Asuman Özdemir"in de geldiği gözlendi. Gebze Cezaevi"nde siroz hastalığına yakalandığı için tahliye edilen Özdemir, ifadesini kısık bir sesle verdi.


  "AKP"li vekillerin fişlerini bana AKP"liler verdi"

  AKP"li milletvekillerini fişlediği iddiasıyla Ergenekon terör örgütünün medya kanalı olduğu ileri sürülen SESAR araştırma şirketinin sahibi Yıldız “Her partinin içinde hizip olur. O belgeleri bana AKP"nin bir genel başkan yardımcısı verdi, analiz etmemi istedi” dedi

  Ergenekon davasının dünkü 18"inci duruşmasında cuma günü savunmasını yapan İsmail Yıldız çapraz sorgulamaya alındı. Ergenekon"un propaganda ve medya kanadı olarak suçlanan ve bilgisayarlarında AKP"li milletvekillerinin fişlendiğine ilişkin doküman bulunan Yıldız, ilginç bilgiler verdi.

  Savaş çıkaracak belgeler

  Savcı Pekgüzel, Yıldız"da İran ve Irak askeri istihbaratlarına ait çok gizli belgeler bulunduğunu ve açıklandığı zaman devletin aleyhine olacak bu belgeleri nereden aldığını sordu. Yıldız, belgelerden haberi olmadığını söyledi. Duruşma Savcısı Nihat Taşkın da, Yıldız"ın ofisinde ele geçirilen belgelerin iki devlet arasında savaş nedeni olacak belgeler olduğunu belirterek, “Sizde ne arıyor?” diye sordu. Yıldız, ofisinde gizli ibareli belgelerin olmadığını belirterek, şöyle devam etti: “Ben kendi ülkemde ofisimde bir büyükelçi tarafından tehdit edildim. Ilımlı İslam"a geçilmemesini söylediğim için, bu tür belgeler bende olsaydı tutuklanmazdım.”

  AKP"de 4 yardımcı var
  AKP milletvekillerine ait çok önemli ve gizli olduğu belirtilen bazı bilgilerin Yıldız"ın ofisinde bulunduğunu söyleyen Savcı Taşkın, “Milletvekili fişlemelerini hangi amaçla yaptınız?” diye sordu. İşte çapraz sorgudan ilginç detaylar:

  İ.Y.: Bakın bunlar bana AKP tarafından verildi. Yorum, analiz yapmam için sunuldu. SESAR"ın onları bilmesi mümkün değil. O milletvekillerinin sicil amirleri tarafından bilinebilir.

  Savcı Taşkın: Belgelerde Başbakan Erdoğan"a, “Gül ekibinden” sözleri yer alıyor. Bunlar, bir partinin kendi aleyhine kullanamayacağı sözler. Bu bilgileri nereden aldın?

  İ.Y.: AKP"nin 4 genel başkan yardımcısı var. Hangisinden aldığımı hatırlamıyorum. Ben AKP"nin bağırsaklarını ortaya çıkarmak için gelmedim. O bilgiler AKP"nin bilgileridir. O partinin Genel Başkan Yardımcıları tarafından bilinebilir. Gül-Erdoğan arasındaki rekabette hangi ekibin kime yakın olduğu AKP"nin kuruluşunda 4 temel ismi milletvekilleri üzerindeki nüfuslarını konu alan bir listedir o. Her partinin içinde bir sürü hizip olur. Bunlar birbirini izler, analiz eder. Bana da bu konuyla ilgili bir değerlendirme yapmam için bunlar verildi. Ben de AKP"ye ayrışmanın ve yapılacak anketlerin bölünmeye neden olacağını söyledim. Ankara"da milletvekilleri arasındaki sohbetler benim önüme suç olarak konamaz. Ben bu belgeyi internette yayınlamadım. Halkı isyana teşvik etmedim.

  Kurye "Gedikli" iddiası

  Yassıkaya ayrıca İsmail Yıldız"ın iddianamede kurye oluşturduğunun iddia edildiğini belirterek, “O kurye Bülent Gedikli olmasın. Bülent Gedikli gelip bunları anlatsın. İsmail Yıldız"ı AKP Genel Merkezine çağıran genel başkan yardımcıları ve devlet bakanlarıyla görüşmesi kurye servisi midir?” diye sordu.


  FİŞLERDE NE VARDI?


  Vekillerin karşısında MİT ve CIA notları...

  Ergenekon iddianamesinde İsmail Yıldız"da ele geçen fişleme dosyaları şöyle anlatılıyor: “Milletvekilleri açıklamalı” isimli word dosyasında, 368 AKP"li milletvekilinin isimlerinin yer aldığı, çizelge halinde hazırlanmış yazıda, her milletvekilinin özgeçmişi ve haklarında notlar bulunduğu, kişilere ait notlar bölümünde “MİT, İran, CIA, MOSSAD, Almanya, AKP yönetiminin güvendiği isimlerden, "konjonktürel davranabilir", "ilişkilerinde pragmatist", "AKP"den kopabilir", "AKP den kopmaz" gibi, kişinin yapısı, davranışları, ideolojisi ve etnik durumuyla ilgili bilgilerin yazıldığı, bu şekilde ayrı ayrı fişlemelerin yapılarak çok kapsamlı bir rapor hazırlandığı görülmüştür. "Cüneyt Zapsu"isimli word dosyasında Zapsu ile ilgili kişisel bilgiler, siyasi hayatı ve özel sektördeki çalışmaları, etnik ve ideolojik görüşleri anlatılıyor...”

  Vatan

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim