Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, deprem bölgesindeki inşaat sürecinin Bakanlık ve iştiraklerince yürütüleceğini belirtti. Kurum, "En geç üç-dört ay içerisinde bütün deprem bölgelerinde inşaat faaliyetleri başlayacak. Bu süreci tamamen biz yürüteceğiz. Yeni yapılacak konutlar, zemin artı 3-4 katı geçmeyecek. Altında asla dükkân olmayacak" dedi. 

Emekli aylıkları ile ilgili teklif Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti Emekli aylıkları ile ilgili teklif Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti

‘RADYE TEMEL ÜZERİNE TÜNEL KALIP SİSTEMİ YAPACAĞIZ’

Bakan Murat Kurum, depremin büyük yıkıma yol açtığı Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde yaptığı açıklamada barınma alanlarının hızlı inşası için çalışmalara başlandığını vurguladı. Kalıcı konutlar için inşaat alanlarının belirlendiğini kaydeden Kurum, "TOKİ öncülüğünde, 10 ilde bakanlığımızın tüm iştirakleriyle birlikte inşaat sürecine gireceğiz. Hasar tespit çalışmalarının ardından 10 ilde inşaatları başlatacağız. Bunun için de ön alanları belirledik. Ön zemin etüt çalışmaları başladı. Deprem bölgesi olduğu için radye temel üzerine tünel kalıp sistemiyle konutlar inşa edilecek” diye konuştu. Bütün TOKİ konutlarının bu sistemle inşa edildiğini ve depremden hasarsız çıktığını hatırlatan Kurum, şöyle devam etti: “Yeni konutları bir yıl içinde teslim etmeyi hedefliyoruz. 10 ilde ilçeler dahil ihaleler ve sözleşmeleri yaparak, mart ayının ilk haftası itibarıyla inşaatlara başlayacağız. Herhangi bir tedarik sorunu bulunmuyor.”