Ormanların bazen neşeli bazen de son derece öldürücü hayvanları arasında ayılar yer alıyor. Ancak ayılar, açlığa kesinlikle dayanamıyorlar. Öyle ki başta Karadeniz bölgesindeki illerimiz Amasya, Artvin, Bolu, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Trabzon, Zonguldak olmak üzere Anadolu'nun birçok köyünde zaman zaman vatandaşlarla ayılar tatsız karşılaşmalar yaşayabiliyorlar. 

İŞTE BU KARŞILAŞMALARDA NE YAPACAĞINIZI BİLMEK ÇOK ÖNEMLİ

İşte bu karşılaşmalarda ayılara karşı ne yapacağınızı bilmek çok önemli. Çünkü siz de takdir edersiniz ki bir insanın, ayı ile eşit şartlar altında rekabet edebilmesi mümkün değil. Burada devreye uzmanlar tarafından önerilen tavsiyeler giriyor. 

Prof. Dr. Alpay Azap: 'Eris İçin Yeni Aşıya İhtiyaç Var' Prof. Dr. Alpay Azap: 'Eris İçin Yeni Aşıya İhtiyaç Var'

YAPMAMANIZ GEREKEN BİR ŞEY VAR

Uzmanlar Searles hem de Erskine yapmamanız gereken tek şeyin kaçmak olduğunu söylüyor. Uzman Searles "Bu onların sizi kovalamak ve takip etmek istemesine neden olabilir" diyor ve "ayaklı mideler" olarak tanımladığı hayvanların " saatte 35 mil hızla koşabildiğini" belirtiyor.

Sonuçta insanlara sıklıkla yapmaları söylenen birçok şeyin aslında gerekli olmadığını söylüyor.

Searles şöyle devam ediyor: "Burada, Mammoth'ta, çalışma yıllarım boyunca ölü taklidi yapan insanlar gördüm. Onlardan kaçanları gördüm. Onlara doğru koşanları gördüm. İnsanların ağladığını gördüm," diye devam ediyor Searles. "İnsanların dizlerinin üstüne çöküp dua edip Tanrı'ya şükrettiklerini gördüm. Hepsini gördüm ve hepsi aynı sonuçla sonuçlandı. Ayı insanların aptal olduğunu düşünüyor ve yoluna devam ediyor."

AYILAR BU DÖNEMDE ÇOK SIK GÖRÜLECEK 

"Ayıların gece gündüz görülebileceği ve beslenebileceği gerçekten yoğun bir döneme girmek üzereyiz" diye ekliyor. "Ve bu, çevrenizden daha fazla haberdar olmanız, nerede yaşadığınızın, bir ayıyla karşılaşma olasılığınızın durumsal olarak farkında olmanız ve ne yaparsanız yapın - bisiklete binmek veya kanoya binmek - bunu hesaba katmanız gereken bir zamandır."

AYI GÖRÜRSENİZ BUNU YAPIN

Birisi bir ayıyla karşılaşırsa Searles "yüksek ses" çıkarmanızı ve "ellerinizi başınızın üzerinde tutmanızı" öneriyor.

Erskine'e göre "ayı spreyi", saldırı durumunda "huzur" sağlayan savunma seçeneklerinden biri.

Searles, "Hayattaki bir numaralı aracı, yiyecek, su bulmak, nefes almak, inini bulmak için burnudur ve böylece burnu biber gazı nedeniyle anında kapanır" diye ekliyor.